Analizat e ADN konfirmojnë vdekjen e Prigozhin

[embedded content][embedded content]

15:59 27/08/2023

Mbetet mister shkaku i rrëzimit të avionit

Autoritetet ruse deklaruan këtë tëdiel se testet gjenetike kishin konfirmuar se Yevgeny Prigozhin, shefi i grupit mercenar Wagner, ishte në mesin e 10 personave të vrarë në një aksident avioni javën e kaluar.

Agjencia ruse e aviacionit kishte publikuar më parë emrat e të 10 personave në bordin e avionit privat që u rrëzua në rajonin Tver në veriperëndim të Moskës. Mes tyre ishte Prigozhin dhe Dmitry Utkin, krahu i tij i djathtë që ndihmoi në themelimin e grupit Wagner.

Ky konfirmim vjen pasi në rrjetet sociale kishin nisur të qarkullonin spekulime të shumta, veçanërisht në kanalet pro-Wagnerr, nëse Prigozhin – i cili njihej se merrte masa të ndryshme sigurie në pritje të një tentative të mundshme për jetën e tij – kishte qenë vërtet në fluturimin e gabuar. Megjithatë autoritetet ende nuk kanë thënë se çfarë e shkaktoi rrëzimin e avionit të tij privat nga qielli.

Incidenti u shënua vetëm 2 muaj pasi Prigozhin dhe mercenarët e tij Wagnerr organizuan një rebelim kundër komandantëve ushtarakë rusë  duke marrë kontrollin e qytetit Rostov, dhe përparuan drejt Moskës përpara se të ktheheshin rreth 200 kilometra nga kryeqyteti. Presidenti rus Vladimir Putin e përshkroi rebelimin si një “thikë pas shpine“, por më vonë besohet se u takua me Prigozhin në Kremlin.

Ai shprehu ngushëllimet e tij për familjet e atyre që besohet se kanë vdekur në aksident. Politikanët perëndimorë kanë hedhur dyshime se ndoshta Putini urdhëroi që Prigozhin të vritej si ndëshkim për kryengritjen.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se sugjerime të tilla ishin “një gënjeshtër absolute“. Putin bëri komente të përziera për Prigozhin duke e përshkruar si një “biznesmen të talentuar“, por edhe si një personazh me të meta që “bëri gabime të rënda në jetë“.

Tv Klan

Të ngjashmeBurimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne :bopta sotwww.botasot.al

Spread the love

Similar Posts