Anëtarësimi i Suedisë në NATO/ Erdogan tregon kushtin: Miratohet nëse Turqia bëhet pjesë e Bashkimit Europian

Presidenti turk Erdogan ka folur ditën e sotme nga samiti i NATO-s në Lituani për kërkesën e Suedisë mbi anëtarësimin e këtyre të fundit në NATO, duke shpalosur kushtin e tij për të dhënë miratimin e Ankarasë.

Për miratimin e anëtarëve të rinj kërkohet pëlqimi unanim nga të gjithë anëtarët ekzistues, por presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan nuk ka lëvizur nga pozicioni i tij se Suedia nuk ka bërë mjaftueshëm kundër njerëzve që Turqia i sheh si terroristë, kryesisht anëtarë të Partisë së jashtëligjshme të Punëtorëve të Kurdistanit.

Deri tani, kur, në një lëvizje të papritur, presidenti tha se BE i hapi derën Turqisë përpara se parlamenti i saj të miratonte ofertën e Suedisë në NATO.

Përpjekja e Turqisë për t’u bashkuar me BE-në ka qenë e ngrirë prej vitesh, ndërsa bisedimet e anëtarësimit janë nisur për herë të parë në vitin 2005.

“Unë po u bëj thirrje se këto vende që po e bëjnë Turqinë të presë në derën e Bashkimit Evropian për më shumë se 50 vjet”, tha Erdogan, duke folur përpara nisjes së tij për samitin e NATO-s në Vilnius.

“Së pari, ejani dhe hapni rrugën për Turqinë në Bashkimin Evropian dhe më pas ne do t’i hapim rrugën Suedisë, ashtu siç bëmë për Finlandën,” tha ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts