Anëtarësimi i Ukrainës në NATO, Putin nuk pret mirë deklaratat nga samiti i aleancës: Do krijohen tensione në skenën botërore!

anetaresimi i ukraines ne nato putin nuk pret mire deklaratat nga samiti i aleances do krijohen tensione ne skenen boterore

Presidenti rus Vladimir Putin është shprehur sot se mundësia e anëtarësimit të Ukrainës në NATO do të “krijojë tensione të mëtejshme në skenën botërore”.

Shefi i Kremlinit shtoi se ai “nuk ishte kundër garancive të sigurisë” për Kievin, por se ai nuk do t’i pranonte ato “duke rrezikuar sigurinë e Rusisë”.

Ai vazhdoi duke thënë se ofrimi i armëve të reja për Ukrainën nga partnerët perëndimorë do të “përshkallëzonte më tej” konfliktin dhe “thjesht do të përkeqësonte situatën”.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts