Anëtarësimi në NATO/ Biden i mbyll derën Ukrainës: Nëse ndodh gjatë konfliktit do nisë Lufta e Tretë Botërore

Anëtarësimi i Ukrainës në NATO teksa konflikti me Rusinë vazhdon, do të niste Luftën e Tretë Botërore, ka deklaruar presidenti amerikan Joe Biden nga Helsinki.

“Askush nuk mund të bashkohet me NATO-n për sa kohë që një luftë zhvillohet, sepse kjo garanton që ne do të jemi në luftë po ashtu. Ne do përfundojmë në një Luftë të Tretë Botërore nëse kjo ndodh,” tha ai në një konferencë të përbashkët shtypi me homologun e tij finlandez Sauli Niinisto.

Kryeqyteti finlandez është ndalesa e fundit në udhëtimin evropian të Biden, i cili gjithashtu vizitoi Vilnius gjatë samitit të NATO-s dhe Londrën.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts