“Angela Merkel shpenzon shumë”, ish-kancelarja në shënjestër nga Ministria gjermane e Financave, ja raporti

angela merkel shpenzon shume ish kancelarja ne shenjester nga ministria gjermane e financave ja raporti
angela merkel shpenzon shume ish kancelarja ne shenjester nga ministria gjermane e financave ja raporti

Angela Merkel u vu në shënjestër nga Ministria gjermane e Financave për shpenzimet tepër të larta të zyrës së saj në Bundestag, që i atribuohen asaj si ish-Kancelare në fund të mandatit të saj vitin e kaluar.

Këtë e bëri të ditur Spiegel, i cili citoi një raport qeveritar për komisionin e buxhetit të parlamentit gjerman, sipas të cilit tërheqja do të ndikonte edhe në numrin e punonjësve në zyrë, aktualisht nëntë nga katër të planifikuar.

Sipas Spiegel, Merkelit iu vu në dukje gjithashtu se zyra e saj ka për qëllim vetëm “përmbushjen e detyrimeve post-zyrtare” dhe se në vend të kësaj “përjashtohet nga përdorimi për qëllime private ose për të gjeneruar të ardhura shtesë” ndaj atyre që i detyrohen një ish-kancelarie.

Nën objektivin e Ministrisë së Financave, kanë përfunduar edhe shpenzimet e udhëtimit, rimbursimi i të cilave, u saktësua, “merret në konsideratë vetëm nëse ish-kreu i qeverisë udhëton për llogari dhe në interes të Republikës Federale të Gjermanisë. “.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts