Angli, masat anti-Covid/Boris Johnson “përmbahet” deri ditën e Krishtlindjeve

Boris Johnson do të presë deri më 25 dhjetor për të njoftuar çdo ndryshim të Covid pas Krishtlindjeve, pasi studimet treguan se Omicron është më i butë dhe shumë më pak i mundshëm të shkaktojë shtrimin në spital sesa Delta – por shefat e mikpritjes po luten për qartësi mbi planet për natën e Vitit të Ri.

Vendet janë të dëshpëruar të dinë nëse do të lejohen të hapen në atë që është një ditë vendimtare e tregtimit, veçanërisht pas javësh shkatërrimi të shkaktuar nga varianti Omicron. Por burimet thanë se qeveria nuk do të bëjë asnjë njoftim për masat e mëtejshme këtë javë, që do të thotë se vendimet ka të ngjarë të bëhen të qarta vetëm në minutën e fundit.

Disa klube nate bëjnë sa një e dhjeta e fitimeve të tyre vjetore në natën e Vitit të Ri dhe masat e bllokimit mund të zhytin në shkatërrim financiar më shumë bare dhe restorante.

Megjithatë, autoritetet shëndetsore kanë bërë thirrje për kujdes, pasi varianti Omicron ka rezultuar agresiv sa i përket rritjes së infektimeve.

Ndërkaq, Shoqata e Drejtorëve të Shërbimeve Sociale për të Rriturit (Adass) tha se u bën thirrje njerëzve të bëjnë gjënë e duhur, në mungesë të ndonjë kufizimi të mëtejshëm që është vendosur për Anglinë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.