Anija e humbur Endurance e Shackleton-it u gjet pranë Antarktidës

Shkencëtarët raportojnë se kanë gjetur rrënojat e fundosura të anijes “Endurance” të eksploruesit Sir Ernest Shackleton. Trusti i Trashëgimisë Detare të Falklands tha në një njoftim se anija u gjet më shumë se 3000 metra nën sipërfaqen e detit Weddell . Tani, më shumë se një shekull pasi anija u shtyp nga akulli dhe u fundos në 1915, anija shtrihet rreth 4 milje në jug të vendndodhjes së regjistruar nga kapiteni i saj Frank Worsley.

Një ekspeditë nën drejtimin e Master, Capt. Knowledge Bengu në bordin e anijes kërkimore dhe logjistike polare të Afrikës së Jugut SA Agulhas II – në pronësi të Departamentit të Pyjeve, Peshkimit dhe Mjedisit – u nis nga Cape Town muajin e kaluar. Ai përdori automjetet hibride Sabertooth të kërkimit nënujor të Saab. Sipas Trustit, rrënojat mbrohet si një vend historik dhe monument sipas Traktatit të Antarktidës.

Mensun Bound, drejtor i eksplorimit për ekspeditën “Endurance22”, tha se pamjet zbuluan se anija ishte në gjendje jashtëzakonisht të mirë. “Kjo është padyshim anija më e mirë prej druri që kam parë ndonjëherë. Është e drejtë, krenare për shtratin e detit, e paprekur dhe në një gjendje të shkëlqyer të ruajtjes. Madje mund të shihni “Endurance” të harkuar përgjatë skajit, drejtpërdrejt nën tafrail Ky është një moment historik në historinë polare,” tha ai. “Megjithatë, nuk ka të bëjë gjithçka me të kaluarën; ne po e sjellim historinë e Shackleton dhe Endurance tek audienca e re dhe tek brezi i ardhshëm, të cilëve do t’i besohet mbrojtja thelbësore e rajoneve tona polare dhe planetit tonë.

Shkencëtarët e Endurance22 përfunduan qindra orë studime të lidhura me ndryshimet klimatike gjatë kohëzgjatjes së eksplorimit, duke përfshirë kërkimin e rrjedhave të akullit, kushtet e motit të detit Weddell, studimet e trashësisë së akullit të detit dhe hartimin e akullit të detit nga hapësira .
Përmbajtja që mbulon ngritjen e ekspeditës, udhëtimin, kërkimin dhe zbulimin u krye dhe ekipi ka filmuar një dokumentar vëzhgues të gjatë të porositur nga National Geographic për t’u transmetuar më vonë këtë vit si pjesë e serisë EXPLORER. Ekspedita për të gjetur anijen vjen 100 vjet pas vdekjes së Shackleton në 1922.Përpjekja e Shackleton 1914-1916 për t’u bërë personi i parë që kaloi Antarktidën përmes Polit të Jugut dështoi.

Megjithatë, përpjekja e tij e suksesshme për të arritur ndihmë në një stacion të largët të gjuetisë balenash në Atlantikun e Jugut dhe për të shpëtuar njerëzit e tij konsiderohet një vepër heroike e qëndrueshmërisë. Të gjithë burrat mbijetuan dhe u shpëtuan shumë muaj më vonë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.