Antarktida Lindore regjistron temperatura 70 gradë mbi normalen

Temperaturat 70 gradë mbi normalen në Antarktidën lindore kanë habitur shkencëtarët, të cilët thonë se “vala e paprecedentë e nxehtësisë” ka ndryshuar tashmë mënyrën se si ekspertët mendojnë për sistemin klimatik të Antarktidës.

Rritja ekstreme e temperaturës në Antarktidën Lindore, e cila është shtëpia e vendeve më të ftohta në planet, u regjistrua në të gjithë rajonin, thanë ekspertët. Temperaturat në Stacionin Kërkimor Concordia, një stacion kërkimor franko-italian në Rrafshnaltën Antarktike, arritën në 10 gradë (minus-12.2 gradë Celsius) – ose rreth 70 gradë më të ngrohta se mesatarja.

“Kjo është kur temperaturat duhet të bien me shpejtësi që nga solstici i verës në dhjetor,” shkroi Wille në Twitter. “Kjo është një lloj ngjarje e valës së nxehtësisë së Paqësorit Veriperëndimor 2021,” shkroi ai, duke iu referuar valës ekstreme të të nxehtit që preku pjesën më të madhe të Amerikës Veriore Perëndimore nga fundi i qershorit deri në mes të korrikut të vitit të kaluar. “Kurrë nuk duhej të ndodhte”, shtoi ai.

Stacioni rus Vostok – i cili ndodhet në qendër të shtresës lindore të akullit dhe ku temperatura mesatare e lartë këtë herë është rreth minus 63 gradë (minus 53 Celsius) – arriti një rekord zero gradë (minus-17.7 Celsius) të premten.

Maximiliano Herrera, një klimatolog dhe gjurmues i motit ekstrem që drejton uebsajtin “Temperaturat ekstreme në botë”, postoi në Twitter se temperatura e lartë në Vostok theu rekordin e mëparshëm me gati 27 gradë (15 gradë Celsius). Gjiri Terra Nova i Antarktidës arriti 44.6 gradë (7 gradë Celsius), shtoi ai në tweet-in e tij, duke shkruar se “anomalitë e jashtëzakonshme në #Antarktidë çojnë në rekorde historike sot”.
Moti ekstrem u regjistrua edhe në Arktik, ku temperaturat ishin më shumë se 50 gradë (30 gradë Celsius) më të ngrohta se mesatarja. Walt Meier, një shkencëtar i akullit me Qendrën Kombëtare të të Dhënave të Dëborës dhe Akullit në Boulder, Kolorado e quajti situatën në të dy polet “mjaft mahnitëse”. “Janë stinë të kundërta. Ju nuk e shihni veriun dhe jugun (polet) duke u shkrirë në të njëjtën kohë”, tha ai për Associated Press. “Është padyshim një dukuri e pazakontë.”

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts