Anulohen sërish karnavalet e Notting Hill

22:47 18/06/2021

Përhapja e variantit Delta detyroi organizatorët që të shtyjnë festën

Karnavalet e Notting Hill, e cilësuar si festa më e madhe në Europë janë anuluar për të dytin vit rradhazi për shkak të COVID-19.

OrganizatorĂ«t janĂ« shprehur se ky ka qenĂ« njĂ« vendim tepĂ«r i vĂ«shtirĂ« pĂ«r t’u marrĂ«. Kjo vjen pas shtyrjes me katĂ«r javĂ« pĂ«r shkak tĂ« pĂ«rhapjes sĂ« variantit Delta qĂ« po bĂ«het shumĂ« dominues nĂ« Britani.

Karnavalet e Notting Hill zhvillohen tradicionalisht nĂ« fund tĂ« Gushtit. Vitin e kaluar, ngjarja u zĂ«vendĂ«sua nga njĂ« festival nĂ« internet pĂ«r shkak tĂ« pandemisĂ«. Notting Hill zhvillohen qĂ« nga viti 1959  kur u mbajt pĂ«r herĂ« tĂ« parĂ« nĂ« ambiente tĂ« mbyllura si njĂ« festĂ« pĂ«r komunitetin afro-karaibian tĂ« BritanisĂ«. Paradat nĂ« rrugĂ« filluan nĂ« 1966 dhe ato zakonisht tĂ«rheqin mĂ« shumĂ« se njĂ« milionĂ« vizitorĂ« gjatĂ« fundjavĂ«s sĂ« Gushtit.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.