APEC diskuton rimëkëmbjen ekonomike në bisedimet tregtare

Ministrat e Tregtisë që përfaqësojnë 21 anëtarët e bllokut të Bashkëpunimit Ekonomik Azi-Paqësor (APEC) u takuan sot për të diskutuar në lidhje me pandeminë e COVID-19.

Takimi virtual u drejtua nga Ministri i Tregtisë dhe Rritjes së Eksportit të Zelandës së Re, Damien O’Connor, i cili e përshkroi pandeminë si “kriza më e madhe shëndetësore dhe ekonomike e jetës sonë”, duke kërkuar “përgjigjen bashkëpunuese të APEC”.

“Bashkëpunimi dhe inovacioni na ndihmuan të përballojmë pandeminë, vlerat e nevojshme për të formuar një rimëkëmbje gjithëpërfshirëse dhe të qëndrueshme”, tha O’Connor.

Shtetet anëtare të APEC zënë rreth gjysmën e tregtisë globale të mallrave dhe përfshijnë Kinën, Japoninë dhe SHBA-në, tre ekonomitë më të mëdha në botë.

Muajin e kaluar Kombet e Bashkuara vlerësuan se tregtia globale u rrit me një rekord prej 10 % në tremujorin e parë të 2021, kryesisht në prag të eksporteve në rritje nga Azia Lindore.

Megjithë tregtinë në lulëzim të rajonit, APEC javën e kaluar paralajmëroi se rimëkëmbja e pritur ekonomike këtë vit “do të jetë e pabarabartë” pjesërisht për shkak të “një rigjallërimi të infeksioneve COVID-19 në disa vende.

O’Connor theksoi se “do t’u kërkojë ministrave të tregtisë së APEC të përshpejtojnë qasjen ndaj vaksinave dhe mallrave të tjerë thelbësorë në luftën kundër pandemisë, duke modernizuar dhe përshpejtuar procedurat e lidhura tregtare/ATSH

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *