Apple ka gati projektin, zyrat e saj do të furnizohen me energji diellore

09:10 01/04/2021

Apple po planifikon qĂ« tĂ« ndĂ«rtojĂ« njĂ« strukturĂ« tĂ« ruajtjes sĂ« energjisĂ« sĂ« rinovueshme. NĂ« njĂ« deklaratĂ« kompania bĂ«ri me dije se  si fillim struktura do tĂ« jetĂ« nĂ« Kaliforni, ku do tĂ« pĂ«rdoret  energjia diellore pĂ«r tĂ« gjitha objektet e saj nĂ« kĂ«tĂ« shtet.

Sipas Apple synohet që struktura e re të ruajë 240 megavat-orë energji, e barabartë me sasinë që duhet për të furnizuar 7 mijë shtëpi në një ditë.

Deri tani është bërë me dije se struktura e re e kthimit të rrezeve të diellit në energji elektrike mund të furnizojë godinën e Apple gjatë gjithë ditës, por kjo nuk është e mundur për natën.

Lisa Jackson, nënkryetar i drejtorisë së Apple për mjedisin, politikave dhe iniciativave sociale, i tha Reuters se kompania synon të zhvillojë këtë projekt dhe beson se do jetë një nga strukturat më të mëdha të magazinimit të energjisë diellore.

“Ne mund tĂ« tregojmĂ« se kjo mĂ«nyrĂ« funksionon, dhe largon shqetĂ«simet pĂ«r ndĂ«rprerjen e energjisĂ«.  Ă‹shtĂ« diçka qĂ« mund tĂ« imitohet ose tĂ« ndĂ«rtohet nga kompani tĂ« tjera“, tha ai./tvklan.al

“”Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al “”

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.