Arabia Saudite dhe Emiratet nuk mbështesin sanksionet ndaj Rusisë

15:27 09/03/2022

Nuk i përgjigjen thirrjes së Biden për shtimin e prodhimit të naftës

Nga rekordi 8-vjeçar prej 132 dollarësh për fuçi që arriti të Martën pas vendimit të Uashingtonit dhe Londrës për të ndalur importet nga Rusia, çmimi i naftës bruto ra këtë të Mërkurë në 125 dollarë për fuçi.

Ecuria e çmimit të naftës bruto mbetet krejt e paqartë dhe kjo rrezikon t’a çojë çmimin në lartësi të tjera. Presidenti amerikan Joe Biden premtoi para se të merrte vendimin se në koordinim me 30 vende partnere, se do të shtonte me 60 milionë fuçi naftën bruto në treg, për të minimizuar efektet negative të sanksioneve perëndimore ndaj Rusisë, një ndër prodhuesit më të mëdhenj të naftës në botë.

Por prestigjiozja Financial Times shkruan se monarkët e Arabisë Saudite dhe Emirateve të Bashkuara që ndodhen në listën e partnerëve të Bidenit “de Fakto” kanë refuzuar deri më tani t’i përgjigjen thirrjes së shefit të Shtëpisë së Bardhë. 

Ata nuk u janë përgjigjur telefonatave të deritanishme të Presidentit amerikan për të diskutuar shtimin e prodhimit që synon stabilizimin e çmimit. Kjo shton dyshimet se dy prej eksportuesve më të mëdhenj të Gjirit Persik, nuk janë në krah të aleatëve perëndimorë për luftën në Ukrainë.  

Një tjetër goditje, çmimeve global të naftës bruto, por jo vetëm, mund t’i vijë edhe nga Rusia. Mediat shkruajnë se presidenti rus Vladimir Putin nënshkroi edhe një urdhër që kufizon ose ndalon për këtë vit, eksportin e disa lëndëve të parë, të cilat ende nuk janë bërë publike.

Nuk përjashtohet mundësia që në listë të jetë nafta dhe gazi. Çmimet mund të qëndrojnë në këto nivele për periudha afatgjata, sipas një analize të britanikes Telegraf, pasi shkëputja e Europës nga varësia ruse mund të rrisë përgjithmonë kostot e energjisë për kontinentin, nëse gazi dhe nafta do të transportohen me anije nga Shtetet e Bashkuara dhe jo më me gazsjellës. 

Tv Klan

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *