Arabia Saudite vazhdon ofensivën/ Sulmon qendrën e paraburgimit dhe telekomunikacionit në Jemen, 70 të vdekur, mes tyre edhe fëmijë, qindra të tjerë të plagosur

Të paktën 70 njerëz u vranë dhe më shumë se 130 u plagosën nga një sulm ajror  qe goditi një qendër paraburgimi në Jemen të premten teksa koalicioni i udhëhequr nga Arabia Saudite vazhdoi të shtonte ofensivën e tij vdekjeprurëse ndaj rebelëve në kombi i shkatërruar nga lufta.

Një tjetër sulm ajror herët të premten goditi një ndërtesë telekomunikacioni në qytetin port strategjik të Hodeidah, duke shkaktuar një ndërprerje të internetit mbarëkombëtare, sipas NetBlocks, një organizatë që gjurmon ndërprerjet e rrjetit. Të paktën tre fëmijë u vranë në atë sulm, tha Save the Children.

Këshilli Norvegjez i Refugjatëve tha se ndërprerja e internetit, e cila ishte ende në vazhdim që nga e premtja në mbrëmje, do të ndikonte në shpërndarjen e ndihmave. Rebelët Houthi të mbështetur nga Irani, të cilët kontrollojnë pjesën më të madhe të Jemenit, fajësuan koalicionin e udhëhequr nga Arabia Saudite për sulmet. CNN i ka kontaktuar koalicionit për koment.

Një koalicion i udhëhequr nga Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe nisi një ofensivë në vitin 2015 për të rivendosur qeverinë e njohur ndërkombëtarisht të Jemenit, pasi ajo u rrëzua nga Houthis. Koalicioni ka intensifikuar sulmet e tij pas një sulmi me raketa Houthi dhe dron në kryeqytetin e Emirateve të Bashkuara Arabe Abu Dhabi në fillim të kësaj jave.

Media e drejtuar nga Houthi, Al Masirah, tregoi video grafike të njerëzve nën rrënoja, pas sulmit të së premtes në qendrën e paraburgimit në qytetin verior të Jemenit, Sa’ada. Kryqi i Kuq tha se kishte dërguar furnizime mjekësore urgjente në dy spitale që kishin marrë një numër “shumë të lartë” viktimash.

“Nga ajo që dëgjoj nga kolegu im në Sa’ada ka shumë trupa ende në skenën e sulmit ajror, shumë njerëz të zhdukur,” tha Ahmad Mahat, kreu i misionit të MSF në Jemen. “Është e pamundur të dihet se sa njerëz janë vrarë. Duket se ka qenë një akt i tmerrshëm dhune.”

Një spital i mbështetur nga MSF në Sa’ada është mbingarkuar nga një fluks njerëzish të plagosur dhe nuk mund të marrë më shumë, tha Mahat. Dy spitale të tjera në qytet kanë marrë gjithashtu një numër të madh viktimash, sipas MSF.

Grupet ndërkombëtare të ndihmës kanë qenë duke luftuar për të mbledhur detaje rreth grevës për shkak të ndërprerjes së internetit, thanë punonjës të shumtë të ndihmës për CNN. Koalicioni i udhëhequr nga Arabia Saudite nuk komentoi mbi sulmet në ndërtesën e telekomunikacionit apo qendrën e paraburgimit, por tha të premten se kishte goditur portin e Hodeidah, duke rrëzuar “një nga strofullat e piraterisë detare dhe krimit të organizuar nga [Houthis”. .”

Koalicioni tha gjithashtu se sulmoi “objektivat ushtarake” në kryeqytetin Sanaa të premten, duke pretenduar se e kishte kryer operacionin “në përgjigje të kërcënimit të sulmeve armiqësore”, tha SPA në pronësi të shtetit saudit.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com