Arabia Saudite vuri nën kontroll zjarrin pas sulmit ndaj rafinerisë së naftës

Autoritetet saudite njoftuan se kanë vënë nën kontroll një zjarr që shpërtheu në një rafineri nafte në kryeqytetin Riad pas një sulmi me dron.

“Rafineria e naftës në Riad në orën 06:05 u sulmua nga dronët, gjë që rezultoi në një zjarr që u vu nën kontroll pa shkaktuar vdekje, lëndime ose ndikim në furnizimet e naftës dhe derivatet e tij”, tha agjencia zyrtare SPA, duke cituar një burim anonim në Ministrinë e Energjisë.

Burimi gjithashtu tha se “mbretëria dënon fuqishëm këtë sulm frikacak dhe pohon se aktet terroriste dhe sabotuese, të cilat kryhen vazhdimisht kundër instalimeve vitale dhe objekteve civile, nuk synojnë vetëm Mbretërinë, por më tepër synojnë sigurinë dhe stabilitetin e energjisë furnizime në botë”.

Burimi u bëri thirrje të gjitha vendeve dhe organizatave në të gjithë botën që “të qëndrojnë kundër këtyre sulmeve terroriste dhe sabotuese dhe të përballen me të gjitha palët që i kryejnë ose i mbështesin ato”.

Zyrtari saudit nuk specifikoi palën pas sulmit. Megjithatë, grupi rebel Houthi i Jemenit përmes një deklarate më herët gjatë ditës njoftoi se shënjestroi kompaninë e naftës Aramco në Riad me gjashtë dronë.

Gjatë javëve të fundit, grupi Houthi ka intensifikuar sulmet me raketa balistike dhe dronë në rajonet Saudite.

Jemeni është përfshirë nga dhuna dhe paqëndrueshmëria që nga viti 2014, kur rebelët Houthi pushtuan pjesën më të madhe të vendit, përfshirë kryeqytetin Sana.//AA

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *