Argjentina dënon stërvitjet e reja ushtarake britanike në Atlantikun e Jugut

Argjentina dënoi stërvitjet ushtarake të Britanisë në zonën e ishujve Malvinas, një territor në Atlantikun e Jugut që vendi i Amerikës së Jugut e pretendon si të tijin, por tani kontrollohet nga Britania.

Britania po kryen edhe një herë manovra ushtarake në zonën e Ishujve Malvinas nga 18-29 prill, duke përfshirë “forcat britanike të stacionuara në ishujt Malvinas nga Regjimenti i Dukës së Lancasterit dhe forcat e paligjshme të mbrojtjes së ishujve, së bashku me Marinën Mbretërore dhe Trupat e Forcave Ajrore Mbretërore, si pjesë e okupimit të paligjshëm të Britanisë së Madhe të ishujve Malvinas”, tha Ministria e Jashtme e Argjentinës në një deklaratë.

Argjentina kundërshton “në termat më të fortë këto manovra ushtarake në territorin argjentinas të pushtuar në mënyrë të paligjshme, të cilat përbëjnë një shfaqje të pajustifikuar të forcës”, thuhet në deklaratë.

Stërvitjet devijojnë gjithashtu “nga thirrjet e rezolutave të shumta të Kombeve të Bashkuara dhe organizatave të tjera ndërkombëtare, të cilat i kërkojnë Argjentinës dhe Mbretërisë së Bashkuar të rifillojnë negociatat për të gjetur një zgjidhje paqësore dhe të qëndrueshme për mosmarrëveshjen e sovranitetit në çështjen e Ishujve Malvinas. ”, shtohet në deklaratë.

Qeveria argjentinase ripohoi “sovranitetin e saj mbi Ishujt Malvinas” dhe përsëriti gatishmërinë e saj për të rifilluar negociatat për të zgjidhur mosmarrëveshjen.

Një zëdhënës i Ministrisë së Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar u citua të thoshte nga BBC se stërvitjet ishin rutinë, duke u zhvilluar të paktën dy herë në vit dhe ishin kryer për shumë vite.

Argjentina dhe Britania luftuan për Ishujt Malvinas, të njohur edhe për britanikët si Falklands, nga 2 prilli deri më 14 qershor 1982.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com