Argjentina fton presidentin e Kinës të marrë pjesë në samitin rajonal

Presidenti i Argjentinës Alberto Fernandez ftoi homologun e tij kinez, Xi Jinping për të marrë pjesë në Samitin e Komunitetit të Shteteve të Amerikës Latine dhe Karaibeve (CELAC) më 24 janar.

Fernandez tha se ishte “i kënaqur” të ftonte Xi si një “mysafir special, për të marrë pjesë në Samitin e VII të Kryetarëve të Shteteve dhe Qeverive të Komunitetit të Shteteve të Amerikës Latine dhe Karaibeve (CELAC), i cili do të zhvillohet në qytetin autonom të Buenos Aires , më 24 janar 2023”, thuhet në një letër të publikuar drejtuar liderit kinez që u nda nga gazeta Infobae.

Xi besohet se nuk e ka përjashtuar pjesëmarrjen e tij në samit.

Ftesa e Fernandez vjen ndërsa XI kërkon të thellojë gjurmën gjeopolitike të Kinës në të gjithë rajonin, veçanërisht përmes disa kredive të buta, projekteve të infrastrukturës dhe marrëveshjeve të tregtisë së jashtme.

Fernandez dhe Xi kanë mbajtur marrëdhënie të ngushta me të dy vendet duke rënë dakord për një shkëmbim valutor prej 5 miliardë dollarësh në margjinat e samitit të G20 në nëntor, ndërsa të dy vendet nënshkruan një marrëveshje për ndërtimin e dy termocentraleve bërthamore në Argjentinë.

Në korrik, Kina mbështeti publikisht ofertën e Argjentinës për anëtarësim në bllokun BRICS të ekonomive në zhvillim, i cili përfshin Brazilin, Rusinë, Indinë, Kinën dhe Afrikën e Jugut.

Në shkurt, Argjentina njoftoi një zgjerim të një shkëmbimi valutor me Kinën me 3 miliardë dollarë, i cili pasoi pamjen e Fernandez në Kinë dhe Argjentina iu bashkua Iniciativës së Brezit dhe Rrugës prej shumë trilion dollarësh.

Vitin e kaluar, të dy kombet festuan 50-vjetorin e vendosjes së marrëdhënieve diplomatike midis Buenos Aires dhe Pekinit.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts