“Arkitekt” i luftërave në Afganistan dhe Irak, u bë sekretari më i ri i Mbrojtjes, kush ishte Donald Rumsfeld

Donald Rumsfeld – një republikan, sekretar i Mbrojtjes dhe arkitekt i luftës në Irak – vdiq të martën, pak ditë para ditëlindjes së tij të 89-të, tha familja e tij të mërkurën.

“Me trishtim të thellë ne ndajmë lajmin për vdekjen e Donald Rumsfeld, një burrë shteti amerikan dhe burri të përkushtuar, babai, gjyshi dhe stërgjyshi. Në moshën 88 vjeç, ai ishte i rrethuar nga familja në Taosin e tij të dashur, New Mexico”, tha familja në një deklaratë të lëshuar të mërkurën.

“Historia mund ta kujtojë atë për arritjet e tij të jashtëzakonshme gjatë gjashtë dekadave të shërbimit publik, por për ata që e njohën më mirë dhe jeta e të cilëve u ndryshua përgjithmonë si rezultat, ne do të kujtojmë dashurinë e tij të palëkundur për gruan e tij Joyce, familjen dhe miqtë e tij dhe integritetin që ai solli në një jetë kushtuar vendit”.

Por kush ishte Donald Rumsfeld?
Ish-presidenti George W. Bush zgjodhi Rumsfeld për postin e tij të dytë si shefi i Pentagonit në vitin 2001. Rumsfeld u zotua të “shkundë” burokracinë ushtarake, duke kërkuar ta bëjë atë më të “shëndetshme dhe më të shkathët”.

Dhe sulmet terroriste të 11 shtatorit ndryshuan gjithçka.
Sipas USA Today, Rumsfeld mbikëqyri reagimin e Pentagonit dhe sulmin e tij fillestar ndaj bazave të al-Kaidës në Afganistan.

Me një shpejtësi mahnitëse, komandot dhe sulmet ajrore të SHBA-së rrëzuan Talibanët nga pushteti dhe u krijua një qeveri e re e zgjedhur në mënyrë demokratike.

Në fillim të vitit 2002, Rumsfeld dhe zëvendëspresidenti Dick Cheney kthyen vëmendjen e Pentagonit tek diktatori irakian Saddam Hussein.
Shefi i Al-Kaidës Osama bin Laden, gati i kapur në malet e Afganistanit lindor, u largua në Pakistan, ku u vra në vitin 2011.

Në vitin 2003, forcat amerikane pushtuan Irakun për të parandaluar Huseinin nga fillimi i sulmeve me armë të shkatërrimit në masë – edhe pse nuk u gjet asnjë.
Bush shkarkoi Rumsfeldin në vitin 2006.

Rreth 2,000 trupa mbeten në Irak duke mbështetur një qeveri të brishtë që lufton kryengritësit islamikë dhe trupat e fundit luftarake amerikane të përgatiten të largohen nga Afganistani, ku komandanti i lartë paralajmëroi për një luftë civile që po zhvillohet.

Atëbotë kishte një seri polemikash të profilit të lartë gjatë mandatit të tij, përfshirë abuzimin e të burgosurve irakianë në burgun Abu Ghraib.

Dhe ndalimi në burgun ushtarak në Gjirin Guantanamo, Kubë, i luftëtarëve dhe të tjerëve të mbledhur në fushat e betejës në Lindjen e Mesme vazhdon të shqetësojë Shtetet e Bashkuara, shkruan më tej USA Today.

Shumica e të arrestuarve janë lëshuar në vendet pritëse, por të tjerët mbeten në pritje të gjykimeve ushtarake që ende nuk janë mbajtur.

Nga Princeton në Pentagon
Lindur në Çikago në vitin 1932, Rumsfeld u diplomua në Universitetin Princeton, ku ai ishte një mundës kolegji dhe “i komisionuar” si aviator i Flotës Amerikane dhe instruktor fluturimi.

Ai shërbeu në detyrë aktive nga 1954-57.
Më vonë, ai u bë pjesë e stafit në Capitol Hill dhe punoi si një bankier investimesh. Në vitin 1960, Rumsfeld fitoi mandatin e tij të parë si kongresmen republikan nga Illinois.

Ai dha dorëheqjen më 1969 dhe mori një post në administratën e Nixon, sipas biografisë së tij.
Në vitin 1975, Rumsfeld u zgjodh për të shërbyer si sekretari i 13-të i Mbrojtjes – personi më i ri që mban atë pozicion në historinë e vendit, sipas faqes historike të Departamentit të Mbrojtjes.

Atij iu dha Medalja Presidenciale e Lirisë nga ish-presidenti Gerald Ford.

Pasi punoi në sektorin privat për 23 vjet, Rumsfeld u kthye në pozicionin e tij të mbajtur më parë, duke marrë rolin e sekretarit të 21-të të Mbrojtjes në administratën e Bush. Ai u emërua në atë rol në janar të vitit 2001.

Lufta në Irak
Në pranverën e vitit 2003, forcat amerikane lëvizën shpejt për të marrë Bagdadin. Trupat irakiane sikur u zbehën, por shumë shpejt kishte shenja të trazirave civile.

Ndërkohë qeveria e përkohshme në Irak, e udhëhequr nga një diplomat amerikan, shpërbëri ushtrinë irakiane.

Shumë prej atyre trupave të pakënaqur do të bashkoheshin me kryengritjen në rritje. Kështu që plani i Rumsfeld për të tërhequr shumicën e trupave amerikane u braktis.

Në vend të kësaj, më shumë trupa do të vendoseshin në Irak në një radhë të lodhshme e të përgjakshme të përleshjeve dhe betejave. Deri në vitin 2004, arma e zgjedhur e kryengritësve ishte bomba në rrugë, e njohur në ushtri si mjet shpërthyes i improvizuar.

Ajo “çau” përmes automjeteve të mbrojtura si Humvee dhe u bë vrasësi numër 1 i trupave amerikane. Por Rumsfeld hodhi poshtë ankesat nga trupat në luftime se ishin të përgatitur keq për luftën.

“Siç e dini, ju shkoni në luftë me ushtrinë që keni, jo me ushtrinë që mund të dëshironi ose dëshironi të keni në një kohë më vonë”, kishte thënë Rumsfeld në vitin 2004.

Në vitin 2006, luftërat dhe trajtimi i tyre nga Rumsfeld ishin bërë një përgjegjësi politike për Bush. Ai shkarkoi Rumsfeld menjëherë pas zgjedhjeve të ndërmjetme dhe e zëvendësoi atë me Robert Gates.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.