Armenia sheh ‘regres’ në çështjen e nënshkrimit të traktatit të paqes me Azerbajxhanin

armenia sheh regres ne ceshtjen e nenshkrimit te traktatit te paqes me

Ka pasur “një regresion” në propozimin e Azerbajxhanit për një traktat paqeje me Armeninë , fqinji i saj jugor i Kaukazit, tha Ministri i Jashtëm armen.

“Në disa pjesë (të draftit të traktatit) ka regresion, dhe në disa ka përparim,” tha Ararat Mirzoyan në një konferencë për shtyp në kryeqytetin Jerevan pasi u takua me homologun e tij grek Giorgos Gerapetritis.

“Ne kemi punuar në mënyrë shumë konstruktive për këto propozime dhe i kemi dërguar në Baku,” tha ai.

Mirzoyan theksoi prioritetet e Armenisë për një traktat paqeje: Një njohje e integritetit territorial të Armenisë nga Azerbajxhani dhe “delimitimi i qartë i kufijve shtetërorë”.

Transporti dhe komunikimet e tjera në rajon duhet të rikthehen “mbi parimet e bilateralizmit dhe brenda kuadrit të sovranitetit të atyre vendeve nëpër të cilat duhet të kalojnë,” tha ai.

Mirzoyan tha se Armenia po kërkon të vazhdojë bisedimet me Azerbajxhanin.

Duke iu kthyer misionit monitorues të BE-së që është vendosur në kufirin me Azerbajxhanin, Mirzoyan tha se ai ka “rëndësi jetike” për vendin e tij.

“Misioni civil i BE-së është shumë i rëndësishëm për ne, jetik nga pikëpamja e sigurisë. Ne mirëpritëm vendimin e BE-së për të zgjeruar këtë mision,” tha ai.

Gerapetritis, nga ana e tij, theksoi se Athina mbështet rifillimin e bisedimeve midis Armenisë dhe Azerbajxhanit për konsolidimin e sigurisë dhe stabilitetit në Kaukazin e Jugut.

“Parimi udhëzues për të dyja palët duhet të jetë arritja e një paqeje të qëndrueshme, të drejtë dhe të qëndrueshme rajonale dhe marrëdhënie të mira fqinjësore,” tha ai.

Gerapetritis pohoi gjithashtu se Athina do të punojë për të forcuar dialogun institucional BE-Armeni.

Marrëdhëniet midis dy ish-republikave sovjetike kanë qenë të tensionuara që nga viti 1991 kur ushtria armene pushtoi Nagorno-Karabakun , një territor i njohur ndërkombëtarisht si pjesë e Azerbajxhanit dhe shtatë rajone ngjitur.

Pjesa më e madhe e territorit u çlirua nga Azerbajxhani gjatë një lufte në vjeshtën e vitit 2020. Procesi përfundoi në shtator 2023 gjatë një operacioni njëditor kundër terrorizmit.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts