Armin Laschet pritet të japë dorëheqjen pas propozimit për riorganizimin e partisë

[embedded content]

13:17 08/10/2021

Kreu i konservatorëve gjermanë, Armin Laschet, ka njoftuar një kongres partie javën e ardhshme, duke treguar se ai është gati të japë dorëheqjen. Laschet u zgjodh për të zëvendësuar Angela Merkel, por e çoi partinë e kancelares në largim në humbjen e tyre më të keqe ndonjëherë në zgjedhje.

Mbështetja e Laschet është zbehur, por ai nuk ka pranuar të braktisë shpresën për një koalicion të udhëhequr nga konservatorët. Ai u tha gazetarëve se nuk bëhet fjalë për figura të caktuara politike, por për interesin  kombëtar. “Nëse funksionon më mirë me njerëzit e tjerë, atëherë është mirë“, tha Laschet, i cili nuk njoftoi zyrtarisht dorëheqjen e tij.

Në deklaratën e tij, ai tha se ai ende beson në një qeveri të udhëhequr nga konservatorët me të Gjelbrit e liberalët dhe partia e tij do të shikonte nga afër se si funksionuan bisedimet aktuale të koalicionit.

Ndërkohë, një sondazh i opinionit tregoi se vetëm një e katërta e gjermanëve mbështesin një qeveri të drejtuar nga konservatorët.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts