Arrestohen 4 persona lidhur me vrasjen e gazetares në Irlandën e Veriut

Policia në Irlandën e Veriut arrestoi sot 4 persona në lidhje me vdekjen e gazetares Lyra McKee, e cila u vra në prill 2019.

Personat u arrestuan sipas Aktit të Terrorizmit në Mbretërinë e Bashkuar në qytetin Londonderry (Derry) të Irlandës së Veriut thanë në një deklaratë Shërbimet Policore të Irlandës së Veriut. Personat e arrestuar janë të moshës 19, 20, 21 dhe 33 vjeç.

“Këto arrestime janë kulmi i një hetimi të hollësishëm dyvjeçar mbi vrasjen e Lyra dhe ngjarjet që i paraprinë asaj”, tha detektivi Jason Murphy.

“Komuniteti lokal ka mbështetur Shërbimin Policor të Irlandës së Veriut gjatë gjithë këtij hetimi dhe dëshiroj t’i falënderoj për mbështetjen e tyre të vazhdueshme”, tha Murphy.

McKee u qëllua për vdekje në prill 2019 ndërsa mbulonte trazirat në fortesën republikane të Derry. Vdekja e saj shkaktoi tronditje dhe kritika nga i gjithë vendi, për çka u fajësuan republikanët disidentë që i përkasin të ashtuquajturës “IRA e Re”.

Policia dhe shërbimet e inteligjencës besojnë se grupet republikane disidente qëndrojnë pas trazirave që shkaktuan djegien e automjeteve në zjarr dhe përdorimin e koktejeve të molotovit.

Kufiri irlandez ka qenë pika kryesore e mosmarrëveshjes midis Bashkimit Evropian dhe Mbretërisë së Bashkuar pas daljes së kësaj të fundit nga blloku.

Të dyja palët u dakorduan se nuk duhet të ketë kufij të fortë në ishullin e Irlandës, megjithatë është e pashmangshme se kufiri dhe kontrolli do të futen sipas Protokollit të Irlandës së Veriut.

Meqenëse Britania e Madhe votoi për t’u larguar nga BE-ja në 2016, tensionet brenda Irlandës së Veriut, e cila votoi për të mbetur, kanë filluar të rriten vazhdimisht pasi perspektivat e një kufiri të ashpër midis Republikës së Irlandës kërcënojnë të zbulojnë Marrëveshjen e brishtë të së Premtes së Madhe të vitit 1998.

Marrëveshja i dha fund konfliktit disa dekadash sektar midis katolikëve republikanë, të cilët duan një Irlandë të bashkuar dhe protestantëve sindikalistë që dëshirojnë të qëndrojnë në Mbretërinë e Bashkuar.//AA

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.