Arrestohet një grua iraniane pasi hëngri mëngjesin pa shami në një restorant

Një grua iraniane u arrestua pasi hëngri mëngjes në një restorant pa shami mes protestave të vazhdueshme për të drejtat e grave në Iran.

Donya Rad dhe një mikja e saj u shfaqën duke ngrënë në një restprant dhe fotot e tyre u bënë virale këtë javë në internet.

“Pasi vizitoi restorantin ajo u arrestua pas disa orësh pa asnjë lajm, tha motra e saj në një telefonatë për CNN .

Bllokimi i Teheranit është i njohur për strehimin e të burgosurve politikë .

Lajmi për arrestimin është prova më e fundit e veprimeve të regjimit iranian kundër popullit të vet në përgjigje të protestave dy javë pas vdekjes së Mahsa Amini në paraburgim. Amini, 22 vjeçe, u arrestua nga “policia e moralit” famëkeqe e vendit pasi lejoi që disa nga flokët e saj të shfaqeshin nga poshtë hixhabit. Megjithëse autoritetet iraniane thonë se ajo vdiq nga një atak në zemër, familja e saj këmbëngul se ajo u vra.

“Ajo u torturua, sipas dëshmitarëve okularë,” tha kushëriri i saj Erfan Mortezaei”Ajo u torturua në furgon pas arrestimit të saj, më pas u torturua në stacionin e policisë për gjysmë ore, më pas ata e goditën në kokë dhe ajo u rrëzua.”

Sipas Komitetit për Mbrojtjen e Gazetarëve, deri më tani më shumë se 1,000 njerëz janë arrestuar dhe të paktën 28 ​​reporterë janë arrestuar në demonstratat e vazhdueshme, të udhëhequra nga gratë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *