“Arrogante dhe ofenduese”, krisje në koalicionin drejtues në Itali, Berlusconi “shpërthen” ndaj Melonit

arrogante dhe ofenduese krisje ne koalicionin drejtues ne itali berlusconi shperthen ndaj melonit
arrogante dhe ofenduese krisje ne koalicionin drejtues ne itali berlusconi shperthen ndaj melonit

Silvio Berlusconi e ka përshkruar Giorgia Meloni, e cila është gati të bëhet kryeministre e Italisë, si “dominante” ndërsa dinamika e brishtë mes dyshes zbulohet ndërsa ata përpiqen të formojnë një qeveri së bashku në drejtimin e Italisë.

Partia Vëllezërit e Italisë së Melonit, e cila ka rrënjë neofashiste, fitoi pjesën më të madhe të votave në zgjedhjet e përgjithshme më 25 shtator, duke ndihmuar në sigurimin e shumicës më të madhe të çdo qeverie koalicioni në Itali që nga viti 1994.

Presidenti i vendit, Sergio Mattarella, pritet t’i japë Melonit një mandat këtë javë për të krijuar një qeveri me aleatët e saj, duke përfshirë Forza Italia të Berlusconit dhe Ligën e ekstremit të djathtë të Matteo Salvinit.

I ulur në senat, manjati miliarder i medias shkroi në një copë letër, e cila u fotografua nga shtypi dhe u botua nga La Repubblica, se Meloni ishte “patronizuese, shefe, arrogante dhe ofenduese”.

Tensionet mes dyshes u përshkallëzuan pasi Meloni vuri veton ndaj kërkesave të Berlusconit mbi kabinetin, i cili përfshinte dhënien e ministrisë së drejtësisë një politikani të Forza Italia, me fjalë të tjera dikujt besnik ndaj Berlusconit, i cili mund të mbronte interesat e tij ndërsa problemet e tij ligjore vazhdojnë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts