Asambleja e Përgjithshme e OKB-së miraton rezolutën që dënon dhunën ndaj librave të shenjtë

Asambleja e Përgjithshme e OKB-së miratoi një rezolutë që dënon të gjitha aktet e dhunës kundër librave të shenjtë si shkelje të ligjit ndërkombëtar.

Ajo vjen pas djegieve dhe përdhosjeve të shumta të Kuranit në vendet evropiane, duke përfshirë djegien e një Kurani të profilit të lartë para një xhamie në Suedi , lejuar nga policia, duke shkaktuar zemërim ndërkombëtar.

Udhëheqësit dhe politikanët myslimanë kanë theksuar se përdhosje dhe provokime të tilla nuk mbulohen nga ligjet për lirinë e shprehjes.

Asambleja e Përgjithshme prej 193 anëtarësh miratoi me konsensus rezolutën e hartuar nga Maroku.

Ai shpreh keqardhjen për të gjitha aktet e dhunës ndaj personave në bazë të fesë ose besimit të tyre, si dhe çdo akt të tillë të drejtuar kundër simboleve të tyre fetare, librave të shenjtë, shtëpive, bizneseve, pronave, shkollave, qendrave kulturore ose vendeve të adhurimit, si dhe të gjitha sulmet mbi dhe në vendet fetare, objektet dhe faltoret në kundërshtim me të drejtën ndërkombëtare.

Më 12 korrik, Këshilli i OKB-së për të Drejtat e Njeriut me bazë në Gjenevë dënoi gjithashtu sulmet e fundit ndaj Kuranit pavarësisht votave të vendeve perëndimore kundër rezolutës.

Rezoluta bëri thirrje për dënimin e sulmeve që synojnë Kuranin dhe i përshkroi ato si “akte të urrejtjes fetare”.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts