Ashpërsohet beteja për Francën/ Macron nis fushatën sulmuese ndaj Le Pen, e konsideron atë pro-ruse, shpërndahen foto të saj me Putin teksa gara ngushtohet

Presidenti Macron e ka përshkruar Marine Le Pen si një kampione pro-ruse të antisemitizmit, teksa ai nis kundersulmin ndaj saj si përfaqësuese e  krahut të djathtë, e cili po kërcënon perspektivat e tij për rizgjedhje.

Pas një hapjeje të zbehtë të fushatës së tij, Macron e ka kthyer zjarrin e tij ndaj Le Pen, udhëheqëse e Tubimit Kombëtar, duke e konsideruar atë si një fatkeqësi të mundshme për Francën dhe duke i kërkuar ekipit të tij që të ekspozojë manifestin e saj si të rrezikshëm dhe jokoherent.

Pa e përmendur emrin e saj, në përputhje me praktikën e tij, Macron i tha Le Figaro se Le Pen, 53 vjeç, mbeti trashëgimtare e një të djathtë ekstreme të pandryshuar, pavarësisht një imazhi më të butë që e ka ndihmuar atë të rritet nëse të dy kalojnë në balotazh.

“Bazat e së djathtës ekstreme janë gjithmonë të njëjta: sulmet dhe refuzimi i Republikës, një bazë e antisemitizmit – nëse jo e hapur, të paktën e kultivuar ksenofobia shumë e qartë dhe një lëvizje ultrakonservatore”, tha ai.

Macron, 44 vjeç, i cili ka humbur pozicionin e tij prej kohësh të favoritit të qartë, po lufton në mënyrë implicite në raundin e dytë me supozimin se Le Pen do të dalë përpara dhjetë sfiduesve të tjerë të dielën për t’u përballur me të në një përsëritje të balotazhit të tyre të vitit 2017. Macron kryeson fushën e raundit të parë me rreth 27 për qind të votave ndërsa Le Pen ka rreth 23 për qind , sipas sondazheve.

Macron
 

Presidenti i tha kabinetit të tij dje që të shmangte demonizimin e Le Pen dhe të fokusohej në prishjen e manifestit të saj. “Ne nuk duhet të jemi në regjistrin moral duke thënë se po shkojmë drejt kaosit nëse ajo zgjidhet. Kjo nuk mjafton. Duhet t’u japim përparësi fakteve”, tha ai.

Një ministër tha: “Ne duhet të shfaqim propozimet monstruoze të Marine Le Pen për borxhin kombëtar dhe aleancën me Rusinë”.

Le Pen është fokusuar në rritjen e fuqisë shpenzuese duke ulur TVSH-në dhe taksat e tjera . Ajo synon të kufizojë aksesin e emigrantëve në përfitime, punë, strehim dhe kujdes mjekësor. Ajo gjithashtu dëshiron t’i japë fund nënshtrimit francez ndaj ligjit të BE-së dhe të shkurtojë kontributet e saj buxhetore, hapa që do të shkaktonin trazira në bllok.

Le Pen shpjegoi sot se si do të zbatohej zotimi i saj për të ndaluar shaminë në të gjitha hapësirat publike. “Njerëzit do të gjobiten në të njëjtën mënyrë që është e paligjshme të mos vendosësh rripin e sigurimit”, tha ajo për radion RTL.

Macron dëshiron të nënvizojë mbështetjen e gjatë të Le Pen për Presidentin Putin , të cilën ajo e ka zbehur në mënyrë të moderuar që nga pushtimi i Ukrainës dhe që nuk e ka penguar rritjen e saj të qëndrueshme në votime përpara raundit të parë të së dielës. Llogaria në Twitter e fushatës së Macron këtë javë postoi imazhe të mbivendosura të Putinit dhe Le Penit nën titullin “Marine Putin”.

Le Pen e ka kritikuar pushtimin, por këtë javë ka refuzuar të pranojë se forcat ruse ishin përgjegjëse për mizoritë në Ukrainë. Javën e kaluar ajo tha se e konsideronte Putinin si aleat të Francës pavarësisht konfliktit dhe këtë javë tha se lideri rus, i cili e ka mirëpritur atë në Kremlin në të kaluarën, ishte zgjedhur në mënyrë demokratike dhe jo një diktator.

Ministrat po përforcojnë linjën e Macron. Élisabeth Borne, ministrja e Punës, tha se nëse Le Pen do të kishte fituar në 2017, Francës do t’i ishte dhënë vaksina ruse e koronavirusit, të cilën Le Pen e mbështeti. Olivia Grégoire, një ministre e re, tha se politikat ksenofobike të Marshall Petain, kreut kolaboracionist të shtetit të kohës së luftës, ishin më të buta se ato të premtuara nga Le Pen.

Disa në kampin e Macron janë të shqetësuar për shtytjen e tij për ta quajtur Le Pen si një kërcënim për demokracinë – metodë e përdorur nga liderët e njëpasnjëshëm të rrymës për të mbajtur të djathtën nga pushteti që kur babai i saj, Jean-Marie, themeloi Frontin Kombëtar në 1972.

Refleksi i vjetër në të cilin votuesit e majtë dhe të djathtë bllokuan Le Pen duke mbështetur kandidaten kryesore në balotazh është tharë pasi ajo ka marrë ajrin e një politikaneje normale. Ajo është ndihmuar nga prania e Éric Zemmour , kandidati anti-islam, doktrinat e të cilit kundër të huajve janë më të ashpra se të sajat. Ai tani po konkurron në vendin e katërt ose të pestë të largët.

Le Pen po heq dorë nga ajo që ajo thotë se është një fushatë për të frikësuar votuesit me “anatemë” dhe fyerje. “Francezët nuk besojnë më te bogeyman,” tha ajo këtë javë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.