Ashpërsohet rivaliteti mes 2 njerëzve më të pasur në botë/ Elon Musk tejkalon sërish Jeff Bezos pasi aksionet e Amazon ranë me 0.5%

Bezos dhe Musk vazhdojnë të kërkojnë njëri -tjetrin për titullin e personit më të pasur në botë. Bezos, në pjesën më të madhe, kishte më shumë para se kushdo që nga viti 2018, por një tubim i aksioneve të Tesla në janar nënkuptoi që Musk e kapi atë për herë të parë. Bezos e rimori kurorën një muaj më vonë. Pastaj, në Mars, Musk kishte më shumë para, pastaj Bezos përsëri.

Po, cfarë ndodhi?

Elon  Musk dëshiron t’i dërgojë Bezos një statujë gjigante të numrit dy, së bashku me një medalje argjendi, pasi e mundi atë për t’u bërë personi më i pasur në botë pasi Bezos humbi një miliard dollarë të hënën. Kjo ndodhi pasi aksionet e Amazon ranë me gjysmën e 1%. Kjo eshte e gjitha.

Bezos dhe Musk janë gjithashtu në një betejë për të parë se kush mund të bëhet njeriu i parë që kolonizoi hapësirën. SpaceX e Musk së fundmi iu dha një kontratë e NASA -s me vlerë 2.9 miliardë dollarë dhe Blue Origin e Bezos ngriti një padi për ta kundërshtuar atë .

Uh Musk dëshiron të kolonizojë Marsin, por Bezos e ka tallur për këtë. Bezos dëshiron që Amazon të lëshojë satelitë me rreze interneti në hapësirë, gjë që bëri që Musk ta quante atë një “kopjues”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *