“Askush nuk mund t’i prishë marrëdhëniet tona me Serbinë”, Lavrov: Ata që tërheqin fijet në Bruksel nuk donin që ne të shprehnim mbështetjen për Beogradin dhe Ballkanin e Hapur

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov ka folur për mediat pas anulimit të vizitës së tij në Beograd për shkak të ndalimeve nga vendet fqinje të Serbisë.

Lavrov ka folur dhe për “Open Balkan” duke shprehur mbështetjen e Rusisë për këtë iniciativë, sipas deklaratave të tij të përcjella nga media serbe Kurir.rs.

SHKRIMI I PLOTË
Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov e quajti “të paimagjinueshëm” vendimin e disa vendeve për t’i ndaluar atij të fluturojë mbi territorin e tyre dhe të vijë në Serbi.

“Ndodhi diçka e paimagjinueshme. Shtetit sovran i është hequr e drejta për të ndjekur politikën e jashtme. Aktivitetet ndërkombëtare të Serbisë në drejtimin rus janë bllokuar”, tha Lavrov në një konferencë për media pas anulimit të vizitës së tij në Serbi.

“Ky është një veprim shqetësues. Është një demonstrim se sa larg mund të shkojnë NATO dhe BE në përdorimin e mjeteve dhe ndikimit më të ashpër kundër atyre që udhëhiqen nga interesat kombëtare dhe nuk janë të gatshëm të sakrifikojnë dinjitetin e tyre për hir të këtyre rregullave të vendosura nga Perëndimi. Vizita e ministrit rus në Perëndim perceptohet si një kërcënim në shkallë të gjerë”, tha ai.

Kurir Lavrov
Kurir Lavrov

“Me këtë procedurë, Perëndimi ia bën të qartë Rusisë se do të vazhdojë të ushtrojë presion ndaj Moskës, pa përdorur asnjë mjet”, theksoi Lavrov.

Lavrov tha se nuk është i befasuar nga cinizmi i Perëndimit dhe se e ka bërë të qartë se do të bëjë presion pa sakrifikuar as mjetet më të ulëta.

Lavrov tha se duke refuzuar që aeroplani i tij të fluturonte në Serbi, vendet e BE-së dhe NATO-s “e privuan Beogradin nga e drejta për të ndjekur një politikë sovrane”.

“Askush nuk do të jetë në gjendje të prishë marrëdhëniet tona me Serbinë”, theksoi Lavrov.

“Në çdo rast, kontaktet tona nuk po zhduken. Ne e kemi ftuar Selakovicin të vizitojë Rusinë sa më shpejt të jetë e mundur. Shpresojmë që avioni me të cilin do të fluturojë të mos i nënshtrohet një dënimi tjetër të turpshëm nga Brukseli, i cili ka humbur çdo mirësjellje”, tha ai.

“BE dëshiron të bëjë një projekt të quajtur ‘Ballkani i mbyllur’, tha Lavrov. Kjo politikë është e përqendruar në drejtimin anti-rus. “Ne vlerësojmë qëndrimin e guximshëm të Serbisë dhe personalisht të presidentit Vuçiç, i cili thekson se nuk do të angazhohet në aktivitete antiruse, por Bashkimi Evropian dëshiron që të gjithë kandidatët të marrin përsipër detyrime të karakterit rusofobik”, tha Lavrov.

Ai tha se është planifikuar të shqyrtohet një gamë e gjerë çështjesh, të diskutohet për partneritetin tonë strategjik, por edhe për çështjet ndërkombëtare.

“Natyrisht ata që po i tërheqin fijet në Bruksel nuk e donin këtë, ata nuk donin që ne të shprehnim mbështetjen për Beogradin, duke përfshirë projektin Ballkani i Hapur. Tani është e qartë për të gjithë se Brukseli, NATO dhe BE duan të kthejnë Ballkanin në projektin e tyre të quajtur Ballkani i Mbyllur”, tha shefi i diplomacisë ruse.

Lavrov deklaroi se Brukseli nuk dëshiron të sigurojë një platformë për Rusinë në Beograd që Moska të paraqesë qëndrimin e saj për një sërë çështjesh rajonale.

Ai vlerësoi gjithashtu se sjellja e Evropës e bën më të vështirë situatën ekonomike për qytetarët e saj, si dhe se gjithnjë e më shumë njerëz të zgjuar në Evropë po pyesin se pse Rusia po bëhet armike.

I pyetur nga Kurir nëse Rusia është e vetëdijshme se sa e vështirë është pozita e Serbisë për shkak të qëndrimit të saj parimor dhe nëse Moska do të ketë më shumë mirëkuptim për interesat e saj kombëtare, Lavrov tha se linjat e Brukselit në Ballkan dhe Ukrainë janë të njëjta, të cilat BE-ja i mbështet.

“Vetëm në Ballkan, Brukseli mbështet ata që punojnë në dëm të Serbisë, dhe në Ukrainë, ata që bëjnë gjithçka në dëm të rusëve”, tha Lavrov.

Ai krahasoi edhe sjelljen e BE-së për marrëveshjet e arritura ku BE-ja ishte ndërmjetësuese për Kosovën dhe marrëveshjet e Minskut për Ukrainën.

“Brukseli ka premtuar solemnisht se do të mbështesë një status special si për veriun e Kosovës ashtu edhe për Donbasin, i cili do t’u mundësonte serbëve në Kosovë dhe Metohi të flasin serbisht dhe rusët në Donbas të flasin rusisht, të cilat janë marrëveshje identike për të drejtat e pakicave kombëtare. Rasti ka qenë një dështim i turpshëm”, tha ai.

Duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve, Lavrov tha se një sjellje e tillë tashmë është bërë normë për BE-në dhe NATO-n.

“Gjithnjë e më shumë i frikësohen të vërtetës, gjithnjë e më shumë po përpiqen të shkojnë në ndonjë realitet të rremë që e mbushin përmes rrjeteve sociale. Kanë përjashtuar plotësisht të gjitha mediat alternative. Nëse bëhet një zgjedhje e tillë dhe nuk kam asnjë dyshim, është, Brukseli  ai do të vendosë. Shpjegimi është edhe një herë se sa kushton statusi i një kandidati për anëtarësim në BE. Ata po përpiqen të gjejnë një balancë interesash”, tha ai.

Sipas tij, Rusia vlerëson qëndrimin e guximshëm të Serbisë dhe presidentit Aleksandar Vuçiç, duke thënë se BE-ja dëshiron që të gjithë kandidatët të marrin përsipër detyrime të natyrës rusofobike.

Lavrov pyeti se çfarë lloj sigurie kanë forcuar në Mal të Zi dhe Maqedoninë e Veriut, duke thënë se i vjen keq për ata popuj miq.

Në të njëjtën kohë, ai tha se Rusia nuk do të ndërmarrë kurrë asgjë që ndërlikon më tej marrëdhëniet midis kombeve. Me këtë po merren në Perëndim, theksoi Lavrov.

I pyetur për arsyet pse është penguar të fluturojë, Lavrov tha se ato arsye janë diskutuar në media.

“Kishte një version që Lavrov është një nga mysafirët më të padëshiruar në Serbi, sepse ai vjen para Olaf Scholz-it dhe se ai ishte i pakënaqur, madje i ofenduar nga kjo. E lë në mendjen e analistëve që e thanë këtë. Është poshtëruese, veçanërisht për media të tilla”, tha Lavrov.

Ai shtoi se Moska ende nuk ka dëgjuar shpjegime zyrtare pse u ndalua fluturimi i delegacionit rus.

“E di që do të ketë shumë shpjegime, vendet që refuzuan të fluturojë aeroplani rus do të thonë se i kanë urdhëruar NATO-ja dhe BE-ja dhe përsëri do të thonë se ato vende i kanë marrë vendimet e tyre”, tha ministri rus.

Duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve perëndimorë, Lavrov paralajmëroi Perëndimin që të mos dërgojë armë në Ukrainë, sepse Rusia do të detyrohet t’i përgjigjet kësaj dhe të vazhdojë të dëbojë nazistët nga vija nga vjen kërcënimi për popullin rus.

Mali i Zi, Bullgaria dhe Maqedonia e Veriut ndaluan fluturimin e avionëve të qeverisë ruse përmes hapësirës së tyre ajrore të dielën mbrëma përpara vizitës së paralajmëruar të ministrit të Jashtëm rus Sergei Lavrov në Serbi.

Pas kësaj, zëdhënësja e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Rusisë, Maria Zaharova, konfirmoi se vendet që rrethojnë Serbinë ia mbyllën qiellin aeroplanit të Sergei Lavrov, duke theksuar se Moska nuk është ajo që po ndërton një “perde të re të hekurt”, por se Evropa po e rrethon Rusinë. /Kurir.rs/

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com