Asnjë korridor humanitar nuk është hapur sot në Ukrainë

09:05 13/04/2022

Zëvendëskryeministria e Ukrainës ka deklaruar këtë mëngjes se nuk ka qenë e mundur të hapen korridoret humanitare sot për evakuimin e civilëve në qytetet e rrethuara. Iryna Vereshchuk vuri në dukje se puna ishte në vazhdim për t’i rihapur ato.

Ajo gjithashtu akuzoi forcat ruse për shkeljen e armëpushimit dhe bllokimin e autobusëve që evakuonin civilët nëpërmjet një postimi në Telegram.

Kjo vjen pasi kryetari i Mariupolit, një nga qytetet më të bombarduara në Ukrainë, tha se më shumë se 100,000 banorë janë ende në pritje për t’u evakuuar nga zona./tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *