“Aspiratë bashkimi Shqipëri-Kosovë”/ Pas deklaratave të kryeministrit Rama, reagon Ministria e Jashtme e Rusisë: E papranueshme! Minon stabilitetin në rajon
Ministria e Jashtme e Rusisë ka reaguar pas deklaratave të kryeministrit Edi Rama, i cili në një intervistë televizive u shpreh se bashkimi Shqipëri-Kosovë mbetet një aspiratë e tij. 

ambasada ruse

Ne e konsiderojmë deklaratën e Kryeministrit të Shqipërisë E. Rama mbi bashkimin e Shqipërisë dhe Kosovës absolutisht të papranueshme. Promovimi i planeve për krijimin e një “Shqipërie të Madhe” bie ndesh me dispozitat e Rezolutës 1244 të KS të OKB-së dhe minon stabilitetin në rajon. Është veçanërisht e çuditshme të dëgjosh se shkelja e dokumentit themelor për zgjidhjen e Kosovës deklarohet si qëllimi kryesor i karrierës politike të udhëheqësit të njërit prej vendeve të rajonit të Ballkanit”, thuhet në deklaratën e Ministrisë së Jashtme Ruse.

Deklarata është bërë nga zëdhënësja e Ministrisë së Punëve të Jashtme ruse, Maria Zakharova, dhe është publikuar në uebsajtin e Ambasadës së Rusisë.

Gjatë intervistës në “Zonë e Lirë” kreu i qeverisë Rama u pyet nëse synimi i tij është të jetë president i Shqipërisë dhe Kosovës.

Rama u përgjigj duke thënë se: “Nuk është në planet e mia. Bashkimi Kosovës me Shqipërinë po. Kjo nuk është projekt personal, kjo është aspiratë. Ambicia ime është të kem një jetë të tretë, që të mos ketë lidhje me politikën e përditshme”.

© Panorama.al

Te lidhura

Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.