Astronomët zbulojnë yllin më të largët deri më tani

astronomet zbulojne yllin me te larget deri me tani
astronomet zbulojne yllin me te larget deri me tani

Astronomët kanë zbuluar yllin më të largët deri më tani, një gjigant super të nxehtë dhe super të ndritshëm që u formua gati 13 miliardë vjet më parë në agimin e kozmosit.

Por ky yll blu i ndritshëm është zhdukur prej kohësh, aq masiv sa që pothuajse me siguri shpërtheu në copa vetëm disa milionë vjet pas shfaqjes. Vdekja e tij e shpejtë e bën atë edhe më të pabesueshme që një ekip ndërkombëtar e vuri re atë me vëzhgime nga Teleskopi Hapësinor Hubble. Duhen shekuj që drita e emetuar nga yjet e largët të arrijë tek ne.

“Ne po e shohim yllin ashtu siç ishte rreth 12.8 miliardë vjet më parë, që e vendos atë rreth 900 milionë vjet pas Big Bengut,” tha astronomi Brian Welch, një student doktorature në Universitetin Johns Hopkins dhe autori kryesor i studimit që u shfaq të mërkurën. revista Nature.

“Padyshim që patëm fat.”

Ai e quajti atë Earendel, një emër i vjetër anglez që do të thotë yll i mëngjesit ose drita në rritje, “një emër i përshtatshëm për një yll që ne e kemi vëzhguar në një kohë të referuar shpesh si ‘Agimi Kozmik’. ”

Rekordi i mëparshëm, Icarus, gjithashtu një yll supergjigant blu i vërejtur nga Hubble, u formua 9.4 miliardë vjet më parë. Kjo është më shumë se 4 miliardë vjet pas Big Bengut.

Në të dy rastet, astronomët përdorën një teknikë të njohur si lente gravitacionale për të zmadhuar dritën e vogël të yjeve. Graviteti nga grupimet e galaktikave më afër nesh – në plan të parë – shërben si një lente për të zmadhuar objekte më të vogla në sfond. Nëse jo për këtë, Icarus dhe Earendeli nuk do të ishin të dallueshëm duke pasur parasysh distancat e tyre të mëdha.

Ndërsa Hubble ka spiunuar galaktika të largëta deri në 300 milionë deri në 400 milionë vjet të Big Bang-ut që formoi universin, yjet e tyre individualë janë të pamundur të dallohen.

“Zakonisht ata janë të lyer të gjithë së bashku… Por këtu, natyra na ka dhënë këtë një yll – shumë, shumë të zmadhuar, të zmadhuar nga mijëra faktorë – në mënyrë që ne të mund ta studiojmë atë,” tha astrofizikante e NASA-s , Jane Rigby, e cila mori pjesë. në studim. “Është vërtet një dhuratë e tillë nga universi.”

Vinicius Placco nga NOIRlab i Fondacionit Kombëtar të Shkencës në Tucson, Arizona, i përshkroi gjetjet si “punë të mahnitshme”.

Placco tha se bazuar në të dhënat e Hubble, Earendel mund të ketë qenë ndër gjenerata e parë e yjeve të lindur pas Big Bengut. Vëzhgimet e ardhshme nga teleskopi hapësinor i sapolançuar James Webb duhet të japin më shumë detaje, tha ai, dhe “na japin një pjesë tjetër të kësaj enigme kozmike që është evolucioni i universit tonë”.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts