“Ata që nisën këtë luftë fshehin paratë”, Zelenskiy thirrje Zvicrës: Oligarkët rusë po strehohen në qytetet tuaja, mjaft u dhatë siguri!

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy i kërkoi Zvicrës të godasë oligarkët rusë, të cilët ai tha se po ndihmonin në luftën kundër vendit të tij nga siguria e “qyteteve të bukura zvicerane”.

Në një fjalim audio-lidhje për mijëra pjesëmarrës në një protestë kundër luftës në Bernë, Zelenskiy falënderoi Zvicrën për mbështetjen e saj që kur Rusia nisi pushtimin e saj në Ukrainë , por gjithashtu kishte një gjuhë të qartë për sektorin financiar zviceran, raporton Reuters.

Bankat tuaja janë aty ku qëndrojnë paratë e njerëzve që nisën këtë luftë. Kjo është e dhimbshme. Kjo është edhe një luftë kundër së keqes, se u janë ngrirë llogaritë. Kjo do të ishte gjithashtu një luftë, dhe ju mund ta bëni këtë, “tha ai.

“Ukrainasit ndjejnë se çfarë është kur qytetet shkatërrohen. Ata po shkatërrohen me urdhër të njerëzve që jetojnë në Evropë, në qytete të bukura zvicerane, të cilët gëzojnë pronë në qytetet tuaja. Do të ishte vërtet mirë që t’u hiqej këtë privilegj.”

Zvicra, e cila nuk është anëtare e Bashkimit Evropian, ka miratuar plotësisht sanksionet e BE-së kundër individëve dhe subjekteve ruse, duke përfshirë urdhrat për ngrirjen e pasurisë së tyre në bankat zvicerane.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.