“Ata u tmerruan, qyteti i tyre u shkatërrua”, drejtuesi i ekipit të OKB flet për evakuimin e civilëve nga fabrika e Azovstal: Ka varre në trotuar dhe në çdo parcelë me bar

ata u tmerruan qyteti i tyre u shkaterrua drejtuesi i ekipit te okb flet per evakuimin e civileve nga fabrika e azovstal ka varre ne trotuar dhe ne cdo parcele me bar
ata u tmerruan qyteti i tyre u shkaterrua drejtuesi i ekipit te okb flet per evakuimin e civileve nga fabrika e azovstal ka varre ne trotuar dhe ne cdo parcele me bar

Sebastian Rhodes Stampa, drejtuesi i ekipit të OKB-së për evakuimin, ka folur rreth evakuimit të sotëm të disa civilëve nga fabrika e rrethuar e çelikut Azovstal në Mariupol. Ai tha se ishte një operacion i ndërlikuar, shkruan BBC.

“Ju po përpiqeni t’i nxirrni njerëzit në një zonë konflikti aktiv ku ka gra dhe fëmijë që kanë jetuar nën tokë për dy muaj dhe po përpiqeni t’i çoni ata në një mjedis të sigurt në një mjedis që ata nuk e kuptojnë.”

Disa mina duhej të pastroheshin përpara se të fillonte evakuimi, thotë ai.
“Atëherë pati një zjarr me mortaja, nuk e di nga erdhi. Nuk e di kush e gjuajti. U ndal mjaft shpejt”.

Ata dolën dhe panë qytetin ku me sa duket u rritën, të shkatërruar. Ka varre në trotuar dhe në çdo parcelë me bar që mund të gjeni.
“Ata ishin të tmerruar. Ata kanë qenë nën tokë për dy muaj dhe nuk kanë parë lajme,” thotë ai.

“Ishte një foshnjë gjashtë muajshe atje që nuk kishte parë kurrë bar, ai kishte lindur gjatë dimrit dhe ishte i habitur se sa i gjelbër ishte bari.”

Stampa thotë se OKB-ja është e përgatitur të punojë me të dyja palët për evakuimin e civilëve, duke shtuar se ai shpreson se operacioni i sotëm është i pari nga shumë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts