Ati i Shenjtë përmendi ‘flamurin e bardhë’ si zgjidhje për luftën me Rusinë, Ukraina i përgjigjet deklaratës së Papës: Kurrë!

ati i shenjte permendi flamurin e bardhe si zgjidhje per luften me rusine ukraina i pergjigjet deklarates se papes kurre
ati i shenjte permendi flamurin e bardhe si zgjidhje per luften me rusine ukraina i pergjigjet deklarates se papes kurre

Ukraina ka refuzuar me forcë thirrjen e Papa Françeskut që Kievi të negociojë përfundimin e luftës së saj me Rusinë dhe të ketë “guximin për të ngritur flamurin e bardhë”. Ministri i Jashtëm i Ukrainës thotë se “kurrë nuk do të ngrejë flamuj të tjerë” përveç ngjyrave blu dhe të verdha të vendit.

Komenti i Papës u shfaq në transkriptin e një interviste në radio që do të transmetohej më vonë këtë muaj. Një zëdhënës i Vatikanit tha më vonë se Papa po fliste për ndalimin e luftimeve përmes negociatave, jo kapitullimit.
Intervista me transmetuesin zviceran RSI, e regjistruar në shkurt, është planifikuar të transmetohet më 20 mars si pjesë e një programi kulturor. Sipas një transkripti të cituar nga agjencia e lajmeve Reuters, Papës iu kërkua të komentonte mbi një debat midis atyre që duan që Ukraina të kërkojë një zgjidhje me Rusinë – ose të valëvisë “flamurin e bardhë”.

Papa citohet të ketë thënë: “Më i forti është ai që shikon situatën, mendon për njerëzit dhe ka guximin e flamurit të bardhë dhe negocion. Kur sheh se je i mundur, se gjërat nuk po shkojnë mirë, duhet të kesh guximin për të negociuar”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts