Aukus: Presidenti francez thotë se kryeministri australian gënjeu për marrëveshjen e nëndetëseve

Presidenti francez Emmanuel Macron ka thënë se kryeministri i Australisë Scott Morrison e ka gënjyer për një marrëveshje të anuluar të nëndetëseve.

I pyetur nëse mendon se Morrison ishte i pavërtetë, presidenti u përgjigj: “Nuk mendoj, e di”.

Macron u zemërua pasi Australia anuloi një marrëveshje prej 37 miliardë dollarësh (27 miliardë paund) për të ndërtuar 12 nëndetëse dhe në vend të kësaj negocioi një pakt të ri mbrojtjeje me SHBA-në dhe Britaninë e Madhe – të ashtuquajturin Aukus.

Morrison mohon se ai ishte i pandershëm.

Takimi i dyshes në samitin e G20 ishte i pari i tyre që nga shpërthimi i grindjes në shtator.

Në margjinat e tubimit në Romë, presidenti Macron u pyet nga një gazetar australian nëse ai mund t’i besonte sërish zotit Morrison.

“Do të shohim se çfarë do të japë ai”, u përgjigj zoti Macron.

“Kam shumë respekt për vendin tuaj, kam shumë respekt dhe shumë miqësi për popullin tuaj. Thjesht them kur kemi respekt, duhet të jeni të vërtetë dhe të silleni në përputhje dhe në përputhje me këtë vlerë.

” Marrëveshja e anuluar nisi një përçarje të hidhur midis Francës, Australisë dhe SHBA-së.

Ministri i Jashtëm francez Jean-Yves Le Drian e denoncoi vendimin si “një thikë pas shpine” dhe Parisi tërhoqi përkohësisht ambasadorët e tij në Australi dhe SHBA.

Duke folur pas komenteve të Macron, Scott Morrison u tha gazetarëve se nuk e kishte gënjyer presidentin dhe se ai i kishte shpjeguar më parë se nëndetëset konvencionale nuk do të plotësonin më nevojat e mbrojtjes së Australisë.

Ai shtoi se rindërtimi i besimit dhe marrëdhënieve midis dy kombeve tashmë ka filluar. Të premten, presidenti i SHBA-së Joe Biden zhvilloi gjithashtu takimin e tij të parë ballë për ballë me Macron që nga miratimi i paktit Aukus.

Gjatë shkëmbimit në dukje të vështirë, zoti Biden pranoi se SHBA-të ishin “të ngathët” në negociatat. Macron tha se ishte e rëndësishme të “shikojmë drejt së ardhmes”. Udhëheqësit do të kenë më shumë kohë për të përmirësuar marrëdhëniet, pasi që të tre tani po shkojnë në qytetin skocez të Glasgow për samitin e ndryshimeve klimatike COP26. Pakti Aukus do t’i lejojë Australisë të ndërtojë për herë të parë nëndetëse me energji bërthamore, duke përdorur teknologjinë e ofruar nga SHBA. Ai gjithashtu do të mbulojë AI dhe teknologji të tjera, dhe është një nga partneritetet më të mëdha të mbrojtjes të Australisë në dekada.

Pakti prishi një marrëveshje të nënshkruar nga Australia në 2016 për Francën për të ndërtuar 12 nëndetëse konvencionale

. Ajo shihet gjerësisht si një përpjekje për të kundërshtuar fuqinë ushtarake në rritje të Kinës. Kina e ka dënuar marrëveshjen si “jashtëzakonisht të papërgjegjshme”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.