“Auschwitz na mori gjithçka”/ Të mbijetuarit e Holokaustit rrëfejnë tmerrin në kampet gjermane: Vëllain dhe motrën i dërguan të vdisnin në dhomat e gazit, ata ishin të pamëshirshëm, nuk…

Portretet e shtatë prej të mbijetuarve të fundit të Holokaustit në Mbretërinë e Bashkuar janë ekspozuar në Galerinë e Mbretëreshës për të shënuar Ditën e Përkujtimit të Holokaustit. Dita e Përkujtimit të Holokaustit mbahet më 27 janar për të shënuar çlirimin e kampit Auschwitz-Birkenau, më i madhi nga kampet naziste të vdekjes, në 1945.

Princi i Uellsit, i cili i porositi ato, tha se portretet do të ishin një “kujtues i përhershëm” i përvojave të tyre. Një ceremoni kombëtare do të transmetohet në internet për të kujtuar viktimat e Holokaustit dhe gjenocideve të tjera. Princi Charles tha se ai i porositi portretet si një kujtesë e qëndrueshme e tmerreve të regjimit nazist në Luftën e Dytë Botërore dhe në nderim të refugjatëve hebrenj që e bënë shtëpinë e tyre në Britani. Ai mbeti i prekur pasi një e mbijetuar e Aushvicit i tregoi atij tatuazhin e kampit të përqendrimit në një ngjarje për të zbuluar portretet të hënën.

Lily Ebert, 98 vjeç, i tregoi gjithashtu princit një varëse floriri që e kishte fshehur nga rojet në këpucën e saj dhe më vonë në racionin e saj të bukës ditore. Në ngjarjen në Galerinë e Mbretëreshës në Buckingham Palace, Londër, ajo i tha Princit Charles: “Ta takoj ty, është për të gjithë ata që humbën jetën”. Charles preku supin e saj dhe u përgjigj: “Por është një privilegj më i madh për mua.”

Në korrik 1944, Lily Ebert – atëherë 20 vjeç – u transportua në Aushvic me nënën e saj dhe pesë vëllezërit e motrat. Mjeku nazist Josef Mengele, i njohur për eksperimentet e tij vdekjeprurëse mbi të burgosurit, dërgoi nënën e saj, vëllain e saj të vogël dhe motrën më të vogël të vdisnin në dhomat e gazit, ndërsa anëtarët e tjerë të familjes u vunë në punë.

Ajo tha se varësen në formën e një engjëlli ia kishte dhënë nëna e saj kur ishte pesë vjeç.

“Auschwitz mori gjithçka, madje edhe dhëmbët e artë që u hoqën njerëzve. Por kjo mbijetoi-” tha ajo.

Dita e Përkujtimit të Holokaustit mbahet më 27 janar për të shënuar çlirimin e kampit Auschwitz-Birkenau, më i madhi nga kampet naziste të vdekjes, në 1945.

Udhëheqësit e besimit u mblodhën gjithashtu për të ndezur qirinj dhe për të kujtuar viktimat e të gjitha gjenocideve, duke përfshirë viktimat e tjera të persekutimit nazist si romët, sllavët, njerëzit me aftësi të kufizuara dhe burrat homoseksualë. Ajo shënon gjithashtu gjenocidet që pasuan në Kamboxhia, Ruanda, Bosnje dhe Darfur.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.