Australi raporton shifrat më të larta ditore të infektimeve me Covid-19

11:02 03/07/2021

Shteti i Uellsit të Ri Jugor në Australi ka regjistruar numrin më të madh të infektimeve ditore me COVID-19 edhe pse banorët në disa qytete kryesore në të gjithë vendin u liruan nga bllokimet e parakohshme.

Sidnei është goditur rëndë nga një shpërthim i variantit Delta në të gjithë vendin gjatë dy javëve të fundit.  Kryeministrja Gladys Berejiklian ka raportuar 35 raste të reja, 29 prej të cilave ishin të lidhura me rastet e mëparshme. Numri i  infeksionet totale është më shumë se 250.

Ne nuk kemi parë një rritje të madhe të rasteve, ne e dimë që ditët e ardhshme janë tepër kritike”, u shpreh ajo gjatë një konference për shtyp. Ajo gjithashtu deklaroi se ishte ende herët për të marrë një vendim nëse bllokimi do të zgjasë .

Bllokimet, gjurmimi i shpejtë i rasteve dhe rregullat e ashpra të distancimit social e kanë ndihmuar Australinë të parandalojë shpërthimet e mundshme, por varianti  Delta ka alarmuar autoritetet australiane.

Klan News


Të ngjashme Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.