Australia blen 1 milion doza të vaksinës Moderna

22:40 12/09/2021

Vendi po përpiqet të kontrollojë infeksionet ditore me Covid-19

Australia ka blerë 1 milion doza shtesë të vaksinës së Moderna COVID -19 nga Bashkimi Evropian. Lajmin e dha Kryeministri Scott Morrison, ndërsa vendi po përshpejton programin e tij të vaksinimit për të luftuar  infeksionet.

[embedded content]

“Unë mund të konfirmoj se Qeveria Federale ka siguruar një milion doza shtesë Moderna nga vendet anëtare të Bashkimit Evropian të cilat mbërrijnë fundjavën e ardhshme”.

Blerja është një nxitje për ekonominë australiane prej 2 trilionë dollarësh e cila rrezikon të bjerë në recesionin e saj të dytë , si rezultat i bllokimeve të dy qyteteve më të populluara të vendit, Sidneit dhe Melburnit.

Këto kufizime do jene ne fuqi derisa 70% e popullsisë të vaksinohen plotësisht. Australia  po përpiqet të kontrollojë  një shpërthim të variantit shumë të transmetueshëm Delta, me infeksione të përditshme që kapin shifra të  larta. Që nga fillimi i pandemisë vendi ka regjistruar 73,610 raste COVID-19.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.