Australia dhe Kanadaja ngrijnë fondet për refugjatët palestinezë

australia dhe kanadaja ngrijne fondet per refugjatet palestineze

Australia dhe Kanadaja kanë njoftuar pezullimin e financimit të tyre për agjencinë e OKB-së për refugjatët palestinezë (Unrwa), pas akuzave nga autoritetet izraelite, se punëtorët mund të kenë qenë të përfshirë në sulmin e Hamasit të 7 tetorit.

SHBA-ja njoftoi dje se po “pezullonte përkohësisht” të gjitha financimet e ardhshme të agjencisë së OKB-së, e cila është në qendër të shpërndarjes së ndihmës për civilët në Rripin e Gazës.

Sot, Ministrja e Jashtme Australiane Penny Wong tha se ishte “thellësisht e shqetësuar” nga akuzat kundër Unrwa.

“Ne po flasim me partnerët tanë dhe do të pezullojmë përkohësisht pagesën e fondeve të fundit,” shkroi ministri në Platformën X. “Ne mirëpresim përgjigjen e menjëhershme të Unrwa, duke përfshirë përfundimin e kontratave (me anëtarët e stafit) si dhe shpalljen e një hetimi, pas akuzave kundër organizatës”, shtoi ai.

Wong theksoi “punën jetike” të Unrwa për popullin e Gazës dhe “mbi 1.4 milionë palestinezë që aktualisht janë strehuar në objektet e saj”. Nga ana e tij, ministri kanadez i Zhvillimit Ndërkombëtar, Ahmed Hussain tha dje se “Kanadaja po pezullon përkohësisht çdo financim shtesë për UNRWA, ndërkohë që ajo kryen një hetim të plotë mbi këto akuza”.

“Kanadaja u kushton shumë rëndësi këtyre kategorive dhe është në kontakt të ngushtë me UNRWA dhe donatorë të tjerë për këtë çështje”, shkroi ministri në platformën X.

“Nëse këto pretendime vërtetohen se janë të vërteta, Kanadaja pret që UNRWA të ndërmarrë veprime të menjëhershme kundër atyre që zbulohet se kanë qenë të përfshirë në sulmet terroriste të Hamasit,” shtoi ministri kanadez, duke sqaruar se Otava mbetet “thellësisht e shqetësuar për krizën humanitare në Gaza dhe vazhdon të bëjë thirrje për kalimin e menjëhershëm, të vazhdueshëm dhe të papenguar të ndihmës së nevojshme”.

Unrwa kishte njoftuar dje se kishte marrë informacion nga Izraeli për përfshirjen e supozuar të disa punonjësve të saj në sulm.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts