Australia planifikon të rihapet

21:52 30/08/2021

Autoritetet shpresojnë të mos pësojnë një situatë të ngjashme si ajo e Britanisë së madhe dhe SHBA-së

PavarĂ«sisht  numrit tĂ« viktimave  tĂ« shĂ«nuara nĂ«  Australi pĂ«r shkak tĂ« COVID -19 ku Ă«shtĂ« tejkaluar shifra 1,000, vendi po pĂ«rballet ndoshta me sfidĂ«n e tij mĂ« tĂ« madhe pĂ«rsa i pĂ«rket politikave shĂ«ndetĂ«sore tĂ« pandemisĂ«, atĂ« tĂ« rihapjes.

NĂ« vend tĂ« bllokimeve strikte Australia po pĂ«rpiqet  qĂ« tĂ« vaksinojĂ« sa mĂ« shumĂ« qytetarĂ« edhe pse ata do tĂ« duhet tĂ« jetojnĂ« me COVID-19. Ky vendim do tĂ« ndihmonte bizneset qĂ« gjenden nĂ«  vĂ«shtirĂ«si, por sĂ«rish kĂ«to politika kanĂ« hasur nĂ« kundĂ«rshtime.

Sipas të dhënave zyrtare kohët e fundit ky vend ka regjistruar 2- 3 humbje jete në ditë.

Australia në fillimet e pandemisë ka qenë e suksesshme në menaxhimin e pandemisë por së fundmi qytetarët janë zhgënjyer për shkak të një programi vaksinimi të vonuar që vetëm kohët e fundit ka marrë ritëm.

Pak më shumë se 33% e atyre të moshës 16 vjeç e lart kanë marrë dy doza vaksine shumë më pak krahasuar me kombet e tjera.

NdĂ«rsa  vendi do tĂ« rihapet, autoritetet atje shpresojnĂ« tĂ« shmangin infeksionet nĂ« rritje dhe numrin e viktimave tĂ« shkaktuara nga Covid-19  ashtu sikundĂ«r po ndodh nĂ« vende tĂ« tilla si Britania dhe Shtetet e Bashkuara tĂ« cilat kohĂ«t e fundit kanĂ« regjistruar  mĂ« shumĂ« se 1.000 humbje jete nĂ« njĂ« ditĂ« tĂ« vetme.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.