Australia sanksionon oligarkët rusë

Australia njoftoi sanksione të reja të hënën që synojnë oligarkët rusë, biznesmenët kryesorë dhe anëtarët e familjeve të tyre, tha Ministria e Jashtme.

Në total, 33 persona u goditën me sanksione, duke përfshirë pronarin e Klubit të Futbollit Chelsea, Roman Abramovich, CEO i Gazprom Alexey Miller dhe Dmitri Lebedev, Kryetar i Rossiya, një nga transportuesit më të mëdhenj ajror të Rusisë.

“Sanksionet e shpallura sot përforcojnë angazhimin e Australisë për të sanksionuar ata njerëz që kanë grumbulluar pasuri të madhe personale dhe janë me rëndësi ekonomike dhe strategjike për Rusinë, përfshirë si rezultat i lidhjeve të tyre me presidentin rus Vladimir Putin”, thuhet në deklaratën e Marise Payne, Ministre e Punëve të Jashtme.

“Shumë prej këtyre oligarkëve kanë lehtësuar ose përfituar drejtpërdrejt nga veprimet e paligjshme dhe të pambrojtura të Kremlinit në Ukrainë që nga viti 2014.”

Australia ndjek SHBA-në, Britaninë e Madhe, Kanadanë, Bashkimin Evropian dhe Zelandën e Re, në sanksionimin e individëve kryesorë rusë mbi pushtimin e Ukrainës.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.