Australia thirrje Kinës: Dëno sulmin në Ukrainë, trego se…

09:39 07/03/2022

Kryeministri australian Scott Morrison i bëri thirrje Kinës që të ndërhyjë duke dënuar pushtimin e Ukrainës nga Rusia. Deri më tani Kina ka pasur një përgjigje të vakët, duke bërë thirrje për zgjidhjen e krizës nëpërmjet negociatave, por duke refuzuar që ta quajë sulmin “pushtim”.

“Prej kohësh Kina deklaron se ka një rol si një prej fuqive në të mëdha në botë dhe se është kontribuuese e paqes dhe stabilitetit global. Asnjë vend nuk do të kishte impakt më të madh për t’i dhënë fund kësaj lufte të tmerrshme në Ukrainë, sesa Kina”, tha Morrison

Vetë Australia ka pasur shpesh përplasje me partnerin e saj më të madh të eksporteve për një gamë të gjerë çështjes.

“Po prisja për zërin e qeverisë kineze që do të dënonte veprimet e Rusisë, por në këmbim mora një heshtje rrëqethëse”, shtoi kryeministri australian./tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com