Austria heq renditjen përparësore sipas moshës për vaksinimin, në pritje të miratimit nga EMA të vaksinës për fëmijët 12-15 vjeç

Austria po heq renditjen e përparësisë sipas moshës për vaksinimin kundër COVID-19, me mjekët e familjes tani në gjendje të vendosin sipas gjykimit të tyre se kush duhet të marrë përpara vaksinën, njoftoi sot ministri i Shëndetësisë Wolfgang Mueckstein.

“Tani makineria e vaksinimit po fillon siç duhet”, tha ai duke iu referuar zgjerimit të pranueshmërisë.

Mueckstein shtoi se qeveria ishte në pritje së shpejti të miratimit nga EMA të vaksinës BioNTech/Pfizer për fëmijët midis moshës 12 dhe 15 vjeç.

Deri më tani, rreth 40 % e austriakëve të moshës 16 vjeç e lart kanë marrë të paktën një dozë të vaksinës sntiCOVID-19.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.