Austria paditet për herë të parë mbi shpërthimin e COVID-19 në vendpushimin Ischgl

Sieglinde dhe Ullrich Schopf, e veja dhe djali i një 72-vjeçari austriak që vdiq nga COVID-19 pasi u infektua në Ischgl, Austri , po kërkojnë rreth 100,000 euro kompensim nga qeveria. Ato shihen si një rast testimi që përfshin qindra njerëz që u sëmurën me COVID-19 pas një udhëtimi në luginën Paznaun në shkurt dhe mars 2020.

Përhapja e Covid-19 në Ischgl, një vendpushim popullor në Austrinë perëndimore, konsiderohet si një nga pwrhapjet dhe vatrat më të hershme të Evropës të pandemisë.

Bore1

“Ndalimi i njerëzve nga largimi dhe mbërritja në luginën Paznaun ose të paktën lëshimi i një paralajmërimi për udhëtimin autoritetet nuk arritën ta bëjnë këtë,” tha Alexander Klauser, një avokat që përfaqëson familjen Schopf. “Mijëra njerëz u larguan nga lugina e Paznaun pa pengesa, mijëra njerëz mbërritën pa e ditur se ishin në rrezik.”

Një komision i pavarur vitin e kaluar arriti në përfundimin se autoritetet në rajonin e Tirolit vepruan shumë ngadalë për të mbyllur vendpushimet e skive në luginë pasi u bë e qartë se ata po merreshin me një nga shpërthimet e para të koronavirusit në Evropë në mars.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *