Austria pezullon vaksinimin e detyrueshëm

22:57 10/03/2022

Të pavaksinuarit nuk do të gjobiten

Ishte i pari vend europian që e bëri vaksinimin anti-Covid të detyrueshëm për gjithë qytetarët mbi 18 vjeç. Por tashmë, qeveria austriake është tërhequr pak më shumë se 1 muaj pas hyrjes në fuqi të këtij vendimi.

ZyrtarĂ«t e qeverisĂ« sĂ« VjenĂ«s shpallĂ«n pezullimin e detyrimit pĂ«r t’u vaksinuar, deri nĂ« njĂ« tjetĂ«r moment. Si argumentim Ă«shtĂ« qarkullimi i Omikronit, variantit qĂ« rezultoi se shkakton pasoja mĂ« tĂ« lehta shĂ«ndetĂ«sore dhe qĂ« dominoi mbi pararendĂ«sit e tij, duke u pĂ«rhapur mĂ« shpejt e duke qenĂ« mĂ« ngjitĂ«s.

Të Martën e ardhshme ishte parashikuar të niste gjobitja e gjithë qytetarëve të pavaksinuar me dy doza. Urdhri parashikonte gjoba deri në 3600 euro për të pabindurit. Por tashmë, të pavaksinuarit u shpëtojnë gjobave. Niveli i të vaksinuarve ka prekur 75% të popullsisë mbi 18 vjeç.

Shtrimet në spitale janë të papërfillshme krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë edhe pse 24 orët e fundit u regjistrua rekord i ri i gjithë pandemisë me mbi 48 mijë raste të reja.

Tv Klan

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.