Austria relaksohet: Verë normale nga Korriku

09:30 29/05/2021

Kancelari Kurz u kishte premtuar njĂ« verĂ« pĂ«rgjithĂ«sisht normale, tani austriakĂ«t do ta kenĂ«. Nga 1 Korriku do tĂ« lejohen sĂ«rish stadiumet plot, sallat e koncerteve dhe teatrot – edhe pa mbajtur maska.

Nga 1 korriku, Austria lejon pĂ«rsĂ«ri stadiume tĂ« mbushura plot, salla koncertesh dhe teatrosh – dhe heq dorĂ« gjithashtu nga kĂ«rkesa pĂ«r tĂ« mbajtur maskĂ«. ZĂ«vendĂ«skancelari Werner Kogler (TĂ« Gjelbrit) njoftoi se nuk do tĂ« zbatohen mĂ« kufij tĂ« sipĂ«rm pĂ«r numrin e vizitorĂ«ve nĂ« aktivitete jashtĂ« dhe brenda. Parakushti Ă«shtĂ« gjithmonĂ« qĂ« vizitorĂ«t tĂ« jenĂ« testuar, shĂ«ruar ose vaksinuar. Aktivitetet me mĂ« shumĂ« se 500 vetĂ« gjithashtu duhet tĂ« miratohen.

Incidenca javore aktualisht është rreth 40

Bazë për të gjitha lehtësimet që do të bëhen është zhvillimi i përgjithshëm shumë pozitiv, si për numrin e infeksioneve të reja me virusin Corona, ashtu përsa u përket shtretërve të zënë në spitale me pacientë me Corona, tha Kurz. Si një hap i mëtejshëm, ora e ndalim-qarkullimit do të shtyhet nga ora 22.00 aktualisht për në mesnatë. Incidenca javore në Austri është rreth 40.

Kurz: “TĂ« mos bĂ«hemi mendjemĂ«dhenj”

Österreich Lockdown ĂŒber Ostern

“TĂ« mos bĂ«hemi mendjemĂ«dhenj, tĂ« vazhdojmĂ« tĂ« jemi tĂ« kujdesshĂ«m,”paralajmĂ«roi Kurz, veçanĂ«risht duke pasur parasysh javĂ«t e ardhshme. Numri i infektimeve vĂ«rtet mund tĂ« rritet pĂ«r shkak tĂ« hapjeve, por vetĂ«m ky fakt nuk Ă«shtĂ« vendimtar. “Situata nĂ« spitale Ă«shtĂ« e rĂ«ndĂ«sishme pĂ«r ne,” tha Kurz. PĂ«rballĂ« pĂ«rparimeve nĂ« vaksinim, megjithatĂ«, nuk pritet qĂ« situata tĂ« pĂ«rkeqĂ«sohet pĂ«rsĂ«ri. Ai ishte i lumtur qĂ« premtimi pĂ«r njĂ« verĂ« pĂ«rgjithĂ«sisht normale qe e mundur tĂ« pĂ«rmbushej, tha kreu i qeverisĂ«.

QĂ« nga 1 korriku, shumĂ« njerĂ«zve qĂ« hyjnĂ« nĂ« vend nuk do t’u kĂ«rkohet mĂ« tĂ« regjistrohen online para se tĂ« kalojnĂ« kufirin. SidoqoftĂ«, kushdo qĂ« kalon kufirin duhet tĂ« testohet, tĂ« jetĂ« i shĂ«ruar ose tĂ« vaksinohet. Mosha pĂ«r testin e detyrueshĂ«m do tĂ« rritet prej 1 korrikut nga dhjetĂ« nĂ« dymbĂ«dhjetĂ« vjeç.

Turizmi nis përsëri

Sipas Ministres sĂ« Turizmit, Elisabeth Köstinger (ÖVP), turizmi po fillon tĂ« vihet nĂ« lĂ«vizje, pĂ«rballĂ« pengesave gjithnjĂ« e mĂ« tĂ« ulta pĂ«r tĂ« hyrĂ« nĂ« vend. NĂ« zonat e pushimeve, gjendja e rezervimeve ishte shumĂ« e mirĂ« qĂ« gjatĂ« RrĂ«shajas. “Ne e shohim nĂ« parashikime qĂ« kjo do tĂ« vazhdojĂ«â€.

Sekretarja e Shtetit pĂ«r Artin dhe KulturĂ«n Andrea Mayer (TĂ« Gjelbrit) u tregua e lehtĂ«suar pĂ«r hapjet nĂ« kulturĂ«. “Dega e artit dhe kulturĂ«s ka vuajtur shumĂ« nga kjo pandemi, por ajo gjithashtu ka treguar se Ă«shtĂ« elastike dhe krijuese nĂ« trajtimin e krizĂ«s,” tha Sekretarja e Shtetit. Festivalet e mĂ«dha tĂ« verĂ«s tani kanĂ« njĂ« perspektivĂ« planifikimi./DW

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *