Auto Draft

13:07 16/03/2021

Sekretari amerikan i Shtetit dhe i Mbrojtjës nisin turneun aziatik

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken tha të martën se Uashingtoni do të vazhdojë të bashkëpunojë me Japoninë për çështjet e sigurisë, duke përfshirë çarmatimin bërthamor të Koresë së Veriut.

Ai foli në takimin “2+2” në Tokio së bashku me sekretarin amerikan të Mbrojtjes Lloyd Austin përballë homologëve të tyre japonezë, ministrit të Jashtëm Toshimitsu Motegi dhe atij të Mbrojtjes Nobuo Kishi.

Më parë gjatë ditës, Blinken tha se Tokio dhe Uashingtoni ndajnë zotime të njëjta për demokracinë, të drejtat e njeriut dhe shtetin e së drejtës.

“Ne do të vazhdojmë të punojë së bashku duke përfshirë çarmatosjen bërthamore të Koresë së Veriut dhe çështjet e sigurisë detare,” tha Blinken.

Që pas fitores së presidentit Biden përfaqësues të administratës së re janë përpjekur të vendosin kontakte me Korenë e Veriut, por në këmbim kanë marrë vetëm heshtje.

Pak para nisjes së vizitës së dy zyrtarëve të lartë amerikanë, motra e udhëheqësit të Koresë së Veriut, Kim Yo Jong, kritikoi stërvitjet ushtarake në Kore të Jugut dhe paralajmëroi administratën e re të SHBA-së kundër “provokimeve” nëse dëshiron paqen, njoftoi të martën agjencia zyrtare e lajmeve KCNA.

Deklarata e Kim Yo Jong vjen para bisedimeve të diplomatit të lartë amerikan dhe shefit të Mbrojtjes në Seul.

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken dhe sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin po udhëtojnë në Azi këtë javë për bisedime në lidhje me politikën e jashtme dhe të sigurisë me aleatët japonezë dhe jug-koreanë.

Vizita në Tokio dhe më pas në Seul e sekretarëve Blinken dhe Austin është e para e dy anëtarëve kryesorë të kabinetit të presidentit Biden në rajon.

Kërcënimi i Kinës dhe liria e lundrimit në Detin Jugor dhe Lindor janë përfshirë në axhenën e turneut aziatik, pa lënë pas edhe grushtin ushtarak të shtetit në Mianman.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *