Auto Draft

13:07 16/03/2021

Sekretari amerikan i Shtetit dhe i Mbrojtjës nisin turneun aziatik

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken tha të martën se Uashingtoni do të vazhdojë të bashkëpunojë me Japoninë për çështjet e sigurisë, duke përfshirë çarmatimin bërthamor të Koresë së Veriut.

Ai foli nĂ« takimin “2+2” nĂ« Tokio sĂ« bashku me sekretarin amerikan tĂ« Mbrojtjes Lloyd Austin pĂ«rballĂ« homologĂ«ve tĂ« tyre japonezĂ«, ministrit tĂ« JashtĂ«m Toshimitsu Motegi dhe atij tĂ« Mbrojtjes Nobuo Kishi.

Më parë gjatë ditës, Blinken tha se Tokio dhe Uashingtoni ndajnë zotime të njëjta për demokracinë, të drejtat e njeriut dhe shtetin e së drejtës.

“Ne do tĂ« vazhdojmĂ« tĂ« punojĂ« sĂ« bashku duke pĂ«rfshirĂ« çarmatosjen bĂ«rthamore tĂ« KoresĂ« sĂ« Veriut dhe çështjet e sigurisĂ« detare,” tha Blinken.

Që pas fitores së presidentit Biden përfaqësues të administratës së re janë përpjekur të vendosin kontakte me Korenë e Veriut, por në këmbim kanë marrë vetëm heshtje.

Pak para nisjes sĂ« vizitĂ«s sĂ« dy zyrtarĂ«ve tĂ« lartĂ« amerikanĂ«, motra e udhĂ«heqĂ«sit tĂ« KoresĂ« sĂ« Veriut, Kim Yo Jong, kritikoi stĂ«rvitjet ushtarake nĂ« Kore tĂ« Jugut dhe paralajmĂ«roi administratĂ«n e re tĂ« SHBA-sĂ« kundĂ«r “provokimeve” nĂ«se dĂ«shiron paqen, njoftoi tĂ« martĂ«n agjencia zyrtare e lajmeve KCNA.

Deklarata e Kim Yo Jong vjen para bisedimeve të diplomatit të lartë amerikan dhe shefit të Mbrojtjes në Seul.

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken dhe sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin po udhëtojnë në Azi këtë javë për bisedime në lidhje me politikën e jashtme dhe të sigurisë me aleatët japonezë dhe jug-koreanë.

Vizita në Tokio dhe më pas në Seul e sekretarëve Blinken dhe Austin është e para e dy anëtarëve kryesorë të kabinetit të presidentit Biden në rajon.

Kërcënimi i Kinës dhe liria e lundrimit në Detin Jugor dhe Lindor janë përfshirë në axhenën e turneut aziatik, pa lënë pas edhe grushtin ushtarak të shtetit në Mianman.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.