Autobusi me pelegrinë përfshihet në aksident, 19 të vdekur dhe 32 të plagosur në Meksikë

Të paktën 19 persona humbën jetën dhe dhjetëra të tjerë u plagosën në një aksident në Meksikën qendrore të premten. Autobusi turistik që po shkonte për në një vend fetar në shtetin e Meksikës pati një problem me frenat dhe ra në një ndërtesë, tha në një deklaratë Ministria e Shëndetësisë e Shtetit të Meksikës.

Sipas informacioneve zyrtare nga aksidenti pas përplasjes 19 persona humbën jetën dhe 32 të tjerë u plagosën. Gjashtë persona, duke përfshirë edhe dy të mitur, u transportuan me avion në një spital në Toluca, ndërsa të tjerët u dërguan në disa spitale në zonë, thanë zyrtarët.

Ministria e Shëndetësisë, mes të plagosurve janë shumë gra dhe fëmijë. Sipas informacioneve zyrtare autobusi i përkiste shoqërisë Turismo Tejeda dhe ishte nisur për në Santuario del Señor de Chalma, një vend i krishterë adhurimi. Pelegrinazhet fetare janë të zakonshme në Meksikë përpara 12 dhjetorit, ditën e Zojës së Guadelupes.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *