Automjeti robot për transportin e pasagjereve

08:20 01/06/2021

I projketuar nga Umberto Palermo “Mole Urban” nuk ka nevojĂ« pĂ«r shofer, ndalon nĂ« stacionet e pĂ«rcaktuara

Njihuni me “Mole Urbana”, motori elektrik me katĂ«r rrota, projektuar nga Umberto Palermo.  Sipas ideuesve tĂ« saj do tĂ« dalĂ« nĂ« shitje nĂ« vitin 2022. Çmimi i tij do tĂ« jetĂ« nga 14 deri nĂ« 18 000 euro.

Prototipi, i paraqitur më 2 Korrik 2020 në Muzeun Kombëtar të Automjeteve, është shndërruar në një produkt industrial në më pak se një vit. Modeli synon të jetë një përgjigje ndaj ndryshimit të lëvizshmërisë së qytetit, si për transportin e njerëzve ashtu edhe për lëvizjen e mallrave i fokusuar në riciklimin e përbërësve.

Gama pĂ«rfshin versionin ”La Small” me dy vende, ”La Corriera” 4-vendĂ«sh dhe ”Il Pick-up”. Autonomia do tĂ« garantojĂ« njĂ« distancĂ« midis 100 dhe 200 kilometrash, shpejtĂ«sia do tĂ« kalojĂ« 50 km/h, por e kufizuar nĂ« pĂ«rputhje me rregulloret nĂ« fuqi. Parashikohet gjithashtu njĂ« sistem novator ndihmĂ«s i karikimit diellor qĂ« integrohet me “fuqinĂ« elektrike” tĂ« automjetit./tvklan.al

“”Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al “”

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *