Autoritetet palestineze do të dërgojnë në SHBA plumbin që vrau gazetaren Shireen Abu Akleh

autoritetet palestineze do te dergojne ne shba plumbin qe vrau gazetaren shireen abu akleh
autoritetet palestineze do te dergojne ne shba plumbin qe vrau gazetaren shireen abu akleh

Autoritetet palestineze do të lejojë hetuesit amerikanë të ekzaminojnë plumbin që vrau gazetaren palestinezo-amerikane Shireen Abu Akleh, njoftoi të shtunën Prokurori i Përgjithshëm i PA-së Akram Al Khatib.

Gazetari i Al Jazeera u vra ndërsa mbulonte një sulm ushtarak izraelit në qytetin Jenin të Bregut Perëndimor më 11 maj. Autoriteti Palestinez ka refuzuar t’ia dorëzojë plumbin Izraelit, duke thënë se nuk mund t’u besojnë izraelitëve për të kryer një hetim të paanshëm.
“Ne nuk do t’ia dorëzojmë pushtimit plumbin që vrau Abu Akleh dhe kemi rënë dakord që amerikanët të kryejnë një ekzaminim mjekoligjor të plumbit,” u tha Khatib gazetarëve.

Plumbi do të ekzaminohet në Ambasadën e SHBA në Jerusalem, tha Khatib për CNN. Palestinezët kanë marrë “garanci” nga SHBA se plumbi “nuk do t’i dorëzohej Izraelit”, tha ai.
Ambasada e SHBA nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese të CNN për koment. Forcat izraelite të mbrojtjes thanë se nuk kanë ende një koment publik.
Një hetim mjeko-ligjor i plumbit mund të lejojë potencialisht një përcaktim zyrtar se kush e vrau Abu Akleh.
Ushtria izraelite thotë se nuk është e qartë se kush e qëlloi të shtënë fatale. Në një hetim paraprak , ushtria tha se ekzistonte mundësia që Abu Akleh të ishte goditur ose nga të shtënat palestineze, ose nga një snajper izraelit i pozicionuar rreth 200 metra (rreth 656 këmbë) larg në një shkëmbim zjarri me persona të armatosur palestinezë – megjithëse as Izraeli dhe as dikush tjetër ka ofruar prova që tregojnë palestinezë të armatosur brenda një linje të qartë zjarri nga Abu Akleh.
Autoriteti Palestinez thotë se nuk kishte militantë në zonë dhe një ushtar izraelit e shënjestroi qëllimisht atë.
Al Jazeera e ka cilësuar vdekjen e saj si ” një vrasje flagrante ” nga forcat izraelite.
Të paktën pesë hetime gazetareske, duke përfshirë një nga CNN , kanë sugjeruar që të shtënat fatale kanë ardhur nga një pozicion ku dihej se ishin trupat izraelite. Asnjë nga hetimet nuk ka gjetur ndonjë dëshmi të militantëve palestinezë pranë Abu Akleh kur ajo u qëllua.
Abu Akleh mbuloi konfliktin izraelito-palestinez për dy dekada dhe ishte i dashur në të gjithë rajonin për raportimin e saj të patrembur. Asaj iu bë një funeral shtetëror në selinë presidenciale palestineze në Ramallah.
Palestinezët – së bashku me gazetarët, aktivistët e të drejtave të njeriut dhe udhëheqës të tjerë – në mbarë globin vazhdojnë të kërkojnë përgjegjësi për vrasjen e saj.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts