Aviacioni i Ukrainës kryen 14 sulme ndaj grupimeve të armikut

aviacioni i ukraines kryen 14 sulme ndaj grupimeve te armikut
aviacioni i ukraines kryen 14 sulme ndaj grupimeve te armikut

Aviacioni i Forcave të Mbrojtjes ka nisur gjatë ditës 14 goditje ndaj grupeve të fuqisë punëtore, armatimit dhe pajisjeve ushtarake armike. Armiku ka nisur tre sulme ajrore dhe tre sulme MLRS.

Siç u përmend, armiku përpiqet të mbajë territoret e pushtuara përkohësisht, i përqendron përpjekjet e tij në frenimin e veprimeve të Forcave të Mbrojtjes në drejtime të caktuara, ndërsa vazhdon operacionet sulmuese në drejtimet Bakhmut dhe Avdiivka.

Situata në drejtimet Volyn dhe Polisia mbetet e pandryshuar. Ekziston ende një kërcënim i sulmeve me raketa dhe sulmeve ajrore, duke përfshirë përdorimin e UAV-ve luftarake.

Në drejtimin Slobozhansky, artileria u gjuajt nga territori i Federatës Ruse në zonat e vendbanimeve Chukhunivka, Strilecha, Dvorichna, Kamyanka, Krasne, Starytsia. Në drejtimin Kupyansk, tanke, mortaja, artileri tubash dhe raketash u qëlluan në zonat e vendbanimeve Berestove, Kyslivka, Fiholivka. Në drejtimin Lyman, tanke dhe artileri u qëlluan në zonat e Makiivka, Terny, Torske, Yampolivka, Spirne, Nevske dhe Zarichne. Në drejtimin Bakhmut, tanke, mortaja, artileri tubash dhe raketash u qëlluan në zonat e vendbanimeve Andriivka, Bakhmut, Bakhmutske, Kramatorsk, Soledar dhe Yakovlivka. Në drejtimin Avdiivka, armiku hapi zjarr nga mortaja, artileri tubash dhe raketash në zonat Avdiivka, Krasnohorivka, Marinka, Novomykhailivka dhe Pervomaiske. Në drejtimet Novopavlivka dhe Zaporizhzhia,

Shtabi i Përgjithshëm vëren se trupat ruse që marrin pjesë drejtpërdrejt në armiqësitë në territorin e Ukrainës kanë probleme logjistike. Kështu, sipas informacioneve të disponueshme, mungesa e veshjeve të ngrohta çoi në një numër në rritje të rasteve të vjedhjeve dhe plaçkitjeve nga ushtarakët e Forcave të Armatosura Ruse në territorin e pushtuar përkohësisht të rajonit Kherson.

Gjithashtu, ushtarakët e mobilizuar që kanë mbërritur në rajon për të kryer misione luftarake nuk kanë kaluar trajnimin e duhur dhe nuk kanë aftësi praktike në përdorimin e llojeve bazë të armëve. Kjo rezulton në humbje të konsiderueshme të fuqisë punëtore të armikut.

Shtabi i Përgjithshëm konfirmon shkatërrimin e dy depove të municioneve të armikut dhe një kalimi ponton me pajisje ushtarake në rajonin Kherson ditët e fundit.

Aviacioni i Ukrainës ka nisur 14 sulme ndaj fuqisë punëtore armike, grupeve të armëve dhe pajisjeve ushtarake gjatë ditës. Njësitë e mbrojtjes ajrore rrëzuan një helikopter armik dhe një avion. Sipas informacioneve paraprake, një helikopter Ka-52 dhe një avion sulmues Su-25 janë rrëzuar.

Trupat e raketave dhe artilerisë së Ukrainës goditën dy grupime të fuqisë punëtore, armëve dhe pajisjeve ushtarake të armikut.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts