Avionët luftarakë grekë, turq, italianë e amerikanë i bashkohen stërvitjes së NATO-s

Avionët luftarakë grekë, turq, italianë e amerikanë i janë bashkuar stërvitjes së NATO-s PODA22.

Poggia Dart 2022 aktualisht po zhvillohet në veri të Italisë.

Organizuar nga Qendra e Komandës dhe Kontrollit Ajror të Dislokueshëm të NATO-s (DACC), me bazë në Poggio Renatico në Italinë veriore, midis 2 dhe 10 nëntor 2022, Poggio Dart 2022 (PODA-22) është një stërvitje që sheh përfshirjen e katër vendeve të NATO-s (Greqi, Itali, Turqi dhe SHBA), dhe rreth 30 avionë, duke përfshirë F-35, F-16, F-4, Eurofighter Typhoons dhe Tornado ECR, me mjetet e huaja të vendosura në Aviano AB, Itali.

“DACCC është i vetmi aset i NATO-s i aftë për të ofruar një aftësi të zbulimit aktiv dhe pasiv të radarit,” thuhet në faqen e internetit të Komandës Ajrore Aleate të NATO-s.

“Rrjetet e kombinuara të sensorëve aktiv dhe pasiv të radarit janë aftësi kritike për mbikëqyrjen ajrore të hapësirës ajrore të Aleancës nga NATO. Radarët aktivë të dislokueshëm ofrojnë një shtesë efikase në platformat ekzistuese të komandës dhe kontrollit statik dhe ajrore, duke përforcuar gatishmërinë e fuqisë ajrore dhe hapësinore të NATO-s.”

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts